VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ZF Staňkov rozjede v nové hale další projekty

Staňkov – Vedení firmy intenzivně pracuje na získání nových projektů, které umístí do nové haly dokončené v loňském roce. Dosud dává práci 180 lidem.

10.9.2015
SDÍLEJ:

Stefan Wasner, ředitel závodu ZF Staňkov. Po celém světě má koncern 126 poboček.Foto: DENÍK/Josef Babor

180 zaměstnanců v současné době pracuje v závodě ZF Staňkov s.r.o. Pro město jde o zásadního partnera, který dokáže dát práci mnoha místním obyvatelům. Nedostatek kvalifikovaných pozic ale musí firma řešit i náborem vysokoškolsky vzdělaných odborníků z Plzně a zahájením vzdělávání vlastních učňů. Mateřská firma ZF si v tomto roce připomíná 100 let od svého založení.

To jsou jen některá z témat, která jsme probrali se Stefanem Wasnerem, ředitelem ZF Staňkov.

Co vedlo vaši mateřskou firmu k tomu začít budovat v roce 2008 pobočku ve Staňkově?
Hrálo v tom roli několik faktorů. Na jedné straně jsme potřebovali strategické místo, aby se mohla rozvinout naše pasovská pobočka. Chtěli jsme proniknout na východní trhy, rozhodli jsme se pro Českou republiku, tehdy jsme na východě ještě neměli žádné pobočky. Jde tedy o strategické pracoviště, ze kterého budeme v budoucnu pronikat dál.

Bránila vám při rozjezdu firmy nějaká překážka v české legislativě?
Ne. Doposud jsme se v této oblasti nesetkali s žádným problémem.

Další otázka se týká pracovního trhu. Jsou nějaké pozice ve vaší firmě hůře obsaditelné?
Obsadit prakticky každou pozici je složité. Problém není s nedostatkem zaměstnanců, máme jich dost, ale problém je s jejich kvalifikací. Neznamená to, že by se v českých školách učilo něco špatně, výuka však není dostatečně orientovaná na praxi.

Firmy se úplně vzdaly učení svých budoucích zaměstnanců ve fabrikách a nechávají to na starosti státu. Stát je ale od této oblasti vzdálen, ten samozřejmě vůbec neví, co firmy konkrétně potřebují. To je i důvod, proč jsme se rozhodli od minulého roku začít vzdělávat lidi přímo v našem podniku.

Zaměstnanci firmy montují nápravy pro zemědělské stroje a stavební stroje, převodovky pro bagry a pro elektrické vysokozdvižné vozíky.Vzděláváte jen zaměstnance nebo plánujete i vzdělávání vlastních učňů?
Počítáme i s vlastními učni ve spolupráci se dvěma odbornými školami v Horšovském Týně a v Domažlicích. Chtěli bychom tady mít šest učňů, kteří by kompletně prošli praktickou výukou u nás. Tyto žáky bychom tady doprovázeli, projdou všemi odděleními, kde jim ukážeme veškeré pracovní postupy, budeme je prakticky vzdělávat.

Zmíněných šest učňů naberete nyní jednorázově nebo je budete nabírat postupně v každém školním roce?
Průběžně každý rok přijdou dva stipendisté, kteří absolvují tříletý obor. Pořád tak u nás bude šest učnů. Letos už jsme první dva převzali mezi kmenové zaměstnance.

Co se týče kancelářských technických profesí, tam je sehnání kvalifikovaného zaměstnance velmi těžké. Spolupracujeme se Západočeskou univerzitou, ale obecně je opravdu velmi obtížné získávat inženýry.

Vidíte nějaké řešení do budoucna?
Je nutné, aby vzdělávání znovu převzaly podniky. K tomu je zapotřebí změnit pár zákonů, aby to ty podniky vůbec směly dělat. I školy musí být připraveny na to, že studenti se budou vzdělávat přímo v podnicích. Teď je to úplně obráceně, školy teď někoho vyškolí, pustí ho na pracovní trh a je úplně jedno, jestli ten trh ty lidi potřebuje nebo ne.

ZF Staňkov
Začátek výroby: září 2009
Počet zaměstnanců: 180
Rozloha hal: 13 000 m2
Obrat: téměř 100 mil. EUR
Zákazníci: okolo 100 odběratelů z Evropy, USA, Jihoafrické republiky, Koreje, Turecka, Indie a dalších zemí
Dodavatelé: 150 firem z celého světa (Mexiko, Čína, Evropa, Turecko)
Certifikáty: ISO 9000, ISO 14000, v přípravě jsou audity k získání certifikátu Bezpečný podnik a ISO 50000
Mateřská firma: Celý koncern ZF má 75 tisíc zaměstnanců ve 126 pobočkách.

Je to pro Česko velmi důležitý faktor . Pokud bude chtít jít země dopředu, musí se změnit školský systém. Lidi, které zaměstnáváme, nejsou upotřebitelní pro sériovou montáž, musíme je doškolovat. Navíc mnoho mladých lidí není v rodinách připraveno pro praktický život. Teď jsme nabyl i dojmu, že po revoluci si začali lidé myslet, že nemusí nic dělat, že jim bude vše dáno, že se budou mít dobře. Máme mnoho mladých lidí, kteří mají finanční problémy. To je v Čechách společenský problém.

Jsou tyto problémy na pracovním trhu překážkou pro větší rozvoj vaší firmy?
Jsou. Mladí lidé přijdou, chtějí si vydělávat peníze a pokud nedostanou hned to, co očekávají, brzy odejdou. U nás i v dalších firmách je strašně vysoká fluktuace. Je špatné, když se firmy potýkají s fluktuací. Je důležité, aby lidé ve firmách zůstávali a pracovali v nich dlouho. Právě to je součást hospodářského úspěchu státu jako takového. Pokud teď někde dostanou o tisíc korun více, okamžitě odcházejí jinam.

Co přesně staňkovský závod vyrábí?
My nevyrábíme, Jsme čistě montážní podnik. Montujeme nápravy pro zemědělské stroje a stavební stroje, malé převodovky pro bagry a převodovky pro elektrické vysokozdvižné vozíky. V roce 2014 jsme závod rozšířili a otevřeli novou halu, abychom získali další plochu a mohli realizovat další projekty.

Zmiňoval jste, že ve Staňkově dáváte práci 180 zaměstnancům a že to není konečné číslo. Jaký rozvoj ve Staňkově plánujete?
Momentálně další montážní halu neplánujeme, ale se svými zákazníky diskutujeme o několika projektech, které ještě nejsou v závěrečném stádiu podpisu, ale věříme, že je pro náš závod získáme. Pokud projekty dostaneme, může se stát, že za několik let budeme mít naše stávající prostory kompletně vytížené.

Ve staňkovské firmě pracuje 180 zaměstnanců.

V principu neplánujeme postavit žádnou další halu, ale plně vytížit dvě stávající.

Proč jste si před sedmi lety vybrali pro stavbu nového závodu právě Staňkov?
Na tomto místě jsme se usídlili ze tří důvodů, Jedním byla blízkost Plzně a její univerzity. Mnoho zaměstnanců k nám přijíždí každodenně z Plzně. Druhým důvodem byla dobrá dopravní propojenost s naší mateřskou firmu v Pasově. Třetím důvodem byla velmi dobrá spolupráce s městem Staňkov.

Dostali jsme vysokou podporu, vedení rychle reagovalo na naše otázky. Vybírali jsme si ze spousty míst, ale protože byla spolupráce s vedením Staňkova nejlepší, vybrali jsme si právě tuto lokalitu. Doposud tento stav trvá. Vedení města je stabilní, lidé na radnici se nemění a i to je pro nás dobré, protože víme, s kým spolupracujeme.

Pomohli jste městu se zaměstnáním místních lidí?
U linek máme hodně lidí ze Staňkova a okolí, inženýry na pozicích, kde je nutné vysokoškolské vzdělání, máme ale výhradně z Plzně, z okolí ne. Samozřejmě jsme se je pokoušeli získat z bližšího okolí, ale neuspěli jsme. Bude-li tato možnost, určitě se spolupráci nebráníme.

Pracujeme i na různých benefitech pro naše zaměstnance. V současnosti jim poskytujeme příspěvky na dopravu podle vzdálenosti od bydliště. Plánujeme založení fittness studia. Momentálně diskutujeme o dalších plánech, bližší podrobnosti zatím neprozradím. Budou se vyvíjet postupně.Úspěšnou mimopracovní akcí byl nedávný program na místním letišti.

Den otevřených dveří

Na sobotu 12. září chystá ZF Staňkov Den otevřených dveří. „Je určen pro všechny, kdo budou chtít přijít. Ukážeme jim, co zde děláme, připraveny jsou prohlídky závodu. Děti se budou moci zabavit na kolotoči či skákacím hradu. Bude připraveno i pohoštění. Kdo bude chtít, bude se moci projet vysokozdvižným vozíkem. Hosté se budou moci podívat přímo do haly. Pozveme i zástupce firem z okolí a představitele okolních měst. Na akci jsou srdečně zváni naši zaměstnanci s rodinami," říká ředitel závodu Stefan Wasner. „Letos jím oslavíme i 100 let naší mateřské firmy ZF. Chceme tím upozornit na naši bohatou minulost," dodává.

Akce proběhne v areálu závodu u Ohučova od 11 do 16 hodin.

Autor: Josef Babor

10.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na počtvrté už to fotbalistům plzeňské Viktorie proti FC Sport Bukurešť (FCSB) vyšlo a postoupili do jarního play-off Evropské ligy.

Trenér Vrba má asi dobrou karmu,“ usmíval se Milan Petržela po utkání s FCSB

Na počtvrté už to fotbalistům plzeňské Viktorie proti FC Sport Bukurešť (FCSB) vyšlo a postoupili do jarního play-off Evropské ligy.
19

Viktoria porazila Bukurešť 2:0 a postoupila do jarního play-off Evropské ligy

Nemocnice se ostře ohradila proti závěrům NKÚ. Ministerstvo se jí zastalo

Plzeň – Fakultní nemocnice Plzeň pořídila v období 2014 až 2016 zdravotnické prostředky za 1,2 miliardy korun bez zadání veřejné zakázky. Podle Nejvyššího kontrolního úřad (NKÚ) ne-postupovala podle zákona. Vedení nemocnice se proti závěrům ostře ohradilo.

Jak vyhnat kamion? Obce mají váhy i značky

Plzeňský kraj – Někde se boj proti těžké dopravě daří, jinde ne.

Policisté pátrají po nezletilé dívce, neutekla poprvé

Plzeň - Dívka odešla na návštěvu ke svému příteli. Do výchovného zařízení se však nevrátila. 

Pražský výběr jede do plzeňské Alfy

Plzeň – Blíží se plzeňský koncert legendární kapely Pražský výběr.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT