Podle gynekologů je to tím, že z řada z nich je ani pravidelně nenavštěvuje. Antikoncepce může mít řadu vedlejších účinků, spolehlivost, jakou chrání před nechtěným těhotenstvím je zde ale nesrovnatelně vyšší než například u prezervativu.

„Oproti předchozím letům se v roce 2008 snížil počet žen užívajících řízenou antikoncepci celkově. Nejvíce je užívaná mezi ženami v Praze, spoléhá na ni 68,8 procent žen. Nejméně se používá v Plzeňském kraji, kde se takto chrání jen 44,2 procenta dívek a žen,“ uvádí Jana Wiesnerová z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Nižší čísla jsou podle plzeňského gynekologa Čeňka Borna způsobena tím, že spousta žen na gynekologii nechodí pravidelně. „Je zde dost dívek, kterým je například 18, mají pohlavní styk a ještě u gynekologa nebyly. Ty, které chodí, antikoncepci většinou užívají, protože k ní prostě po konzultaci s lékařem dospějí,“ míní gynekolog. Podle něj neužívají antikoncepci hlavně ženy na venkově, Plzně se tento fenomén příliš netýká. „Je to i úměrné finančnímu zabezpečení takových žen, sociálně slabší za antikoncepci často utrácet nechtějí,“ říká Born. Balení antikoncepce, které je na tři měsíce, stojí 300 až jeden tisíc korun.

Pro všechny ženy však antikoncepce vhodná není. „Například když mají sklony k trombotickým onemocněním. V takovém případě ji raději vysadíme,“ vysvětluje Born. Takovou zkušenost má i 33letá Plzeňanka Lucie. „Brala jsem antikoncepci sedm let, ale pak mi začaly hrozně otékat nohy, takže ze strachu před trombózou ji už raději neužívám,“ přiznává žena.

Hormonální antikoncepce patří mezi nejúčinnější ochranu před početím dítěte. Při používání prezervativu otěhotní 20 až 30 procent žen. Ne každý s ním totiž umí dobře zacházet, větší šanci prý mají stále partnerské páry.

„Účinnost antikoncepce je daná číslem, kolik žen při užívání otěhotní, což je u hormonální antikoncepce asi jedna ze sta. Často ale také proto, že si pilulku prostě zapomene vzít,“ říká Born. Doplňuje, že při testu přes elektronické médium si i spolehlivé ženy jednu pilulku za tři měsíce vzít zapomněly. „Dívkám, které na prášky prostě nemyslí, doporučuji užívat hormonální antikoncepci ve formě nalepení náplasti nebo antikoncepčního proužku. Účinnost pilulek také klesá při horečkách, průjmech nebo zvracení,“ vysvětluje Born.