První tři dny jsou nejhorší, tvrdí matky

„To si snad dělají srandu. Zrovna první tři dny, když je to s nemocí dítěte nejhorší. Až mu klesnou horečky, klidně ho může pohlídat třeba babička. Nechápu, proč naopak neproplácí hlavně pouze první týden nebo právě ty tři kritické dny,“ zlobí se na změnu Miloslava Šenfeldová z Plzně, matka dvou dcer . Stejné nařízení se samozřejmě týká i dalších rodinných příslušníků, kteří zůstávají s příbuzným doma na takzvaný paragraf.

Stěžují si i novopečené maminky. „Státu zřejmě připadá, že jsme se začaly rozmnožovat moc, jinak si nedovedu vysvětlit, proč chce ženy na mateřské odradit za každou cenu. Máme s manželem hypotéku na byt a za rodičovský příspěvek budeme vycházet s odřenýma ušima. A teď ani nemáme šanci něco ušetřit,“ rozčiluje se jednatřicetiletá Jana z Plzně.

Stát ušetří zhruba miliardu a půl

Změna v peněžité pomoci v mateřství (PPM), tedy mateřské, kterou ženy berou zpravidla půl roku, je jedním z opatření v rámci úsporného balíčku vlády. Nebude se vypočítávat z plné hrubé mzdy, ale ze sníženého základu. Navíc nebude dosahovat 70% mzdy jako dosud, ale pouze 60% ze snížené částky. „MPSV odhaduje, že se změna bude týkat celkem asi 130 tisíc osob a díky ní dojde k úspoře výdajů státního rozpočtu ve výši 1,6 miliardy korun. Změna se týká i těch, kteří dávky nemocenského pojištění začali pobírat před 1. lednem 2010,“ doplnila mluvčí MPSV Štěpánka Filipová.

Rozdíl mezi výší peněžité pomoci v mateřství vyplácené v roce 2009 a 2010 závisí na výši příjmu, ze kterého byla vypočtena. Pro převážnou část rodičů se pohybuje mezi 1,5 až 4,5 tisíci korunami měsíčně.

Mamograf je pro ženy důležitý

Kromě péče o děti přijdou ženy o peníze i při péči o své zdraví. Mamografická centra totiž dostanou od ministerstva zdravotnictví o sedm procent méně finančních prostředků. O to méně budou moci vyšetřit pacientek.

Za chybu to považují ženy ze sdružení Mamma help v Plzni. Samy si těžkou cestu v boji s rakovinou prsu prošly a vědí, že právě včasné vyšetření může zachránit život. „Snažíme se přesvědčovat ženy, aby právě na prevenci dbaly nejvíce. V posledních letech počet žen, které chodily pravidelně na mamograf stoupl. Pokud ale stát bude peníze z tohoto resortu stále ubírat, dá se předpokládat, že procento žen zase poklesne,“ míní Marcela Špánková z Mamma helpu.

Mamografického vyšetření stojí pět a šest set korun. U žen do věku 40 let je obvykle prováděno ultrazvukové vyšetření prsů, u žen nad 40 let věku se dává přednost mamografii. V současné době mají ženy v české republice nárok na bezplatné mamografické vyšetření od 45. do 69. roku věku ve dvouletých intervalech.