Vítězka sedmého ročníku Ženy regionu za Plzeňský kraj Lenka Klasnová z Přeštic je zakladatelkou Nadačního fondu Šance onkoláčkům. Ten založila po zkušenosti s onemocněním svého syna.

„Nadační fond vznikl kvůli tomu, že jsme se synem podstoupili dlouhou onkologickou léčbu, protože mu v devíti měsících diagnostikovali zhoubný nádor," vypráví oceněná Lenka Klasnová s tím, že lékaři mu dávali čtyřprocentní naději na život. Rodině tehdy moc pomohli přátelé, kteří uspořádali benefiční večer, jež vynesl přes sto tisíc korun. Peníze putovaly na léčbu dnes už čtyřletého Matyáška, který se nakonec uzdravil. Ovšem tím iniciativa Lenky a jejích přátel neskončila.

Žena regionuLetos se konal sedmý ročník celostátní soutěže. Je určena všem ženám, jež svým aktivním přístupem motivují a obohacují ostatní, podílejí se na veřejném životě, pomáhají nemocným, dětem či zvířatům nebo přispívají ke zlepšení a rozvoji svého regionu. Nejedná se jen 
o veřejně známé a úspěšné osobnosti, ale především 
o tzv. obyčejné ženy, o jejichž aktivitách nemá veřejnost většinou ani tušení.

„Okolí nás opravdu hodně podporovalo, a tak jsme se rozhodli, že budeme pomoc přesouvat k dalším vážně nemocným dětem," popisuje Žena regionu, která společně s kamarádkou Ladislavou Blumelovou, založila Nadační fond Šance onkoláčkům. Ten od svého počátku na konci roku 2014 stihl pomoci či zprostředkovat podporu pro 130 dětí v onkologické léčbě a skoro 
40 dalším s jiným vážným onemocněním. „Rodinám zprostředkováváme pomoc především materiální, ale je možné poskytnout i finanční," míní Klasnová s tím, že sama malé pacienty v nemocnicích často navštěvuje. „Když jim materiálně ulevíme, třeba hygienickými potřebami, tak mohou použít peníze na jiné důležité věci," představuje hlavní smysl fondu jeho zakladatelka.

Peníze získávají také třeba z benefičních koncertů. „Docela nás překvapuje, že se nám ozývají i metalové skupiny, které chtějí pomoci, to bychom vůbec nečekali," usmívá se Klasnová, jež se prý rozhodně necítí jako Žena regionu.

„Když mne jedna paní nominovala, tak jsem nad tím mávla rukou a vůbec mne nenapadlo, že bych mohla vyhrát," říká překvapeně Lenka Klasnová, která se nadaci věnuje s obrovským nasazením.

Druhé místo Ženy regionu získala lékařka, vědkyně a prorektorka Univerzity Karlovy v Praze Milena Králíčková. Na třetí příčce se umístila důchodkyně a spisovatelka Miroslava Kuntzmannová, která připravuje už svoji 28. kuchařku.

Vítězkou Ženy regionu se stala Lenka Klasnová (uprostřed). Druhé místo získala lékařka, vědkyně a prorektorka Univerzity Karlovy v Praze Milena Králíčková (vlevo). Na třetí příčce se umístila důchodkyně a spisovatelka Miroslava Kuntzmannová (vpravo)