Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ženíšek: Z vysokohorských túr mě vyléčil Bém

Plzeň – Ondřej Ženíšek se v politice pohybuje zhruba pět let, z toho posledních pár měsíců na plný úvazek. Na radnici zdědil kancelář po sociálním demokratovi Miloslavu Šimákovi, který vedl kontrolní výbor před ním.

14.2.2011
SDÍLEJ:

Ondřej ŽeníšekFoto: Archiv

Ondřej Ženíšek (TOP 09)

Narodil se roku 1976.

Vystudoval Pedagogickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni – obor dějepis a francouzský jazyk, během studia absolvoval roční pobyt v Paříži a v Madridu.

Pracoval jako manažer pro mezinárodní potravinářskou firmu.

Od roku 2006 byl členem KDU-ČSL, od r. 2009 je členem TOP 09 a jejím předsedou v Plzni.

Po komunálních volbách se stal uvolněným předsedou Kontrolního výboru zastupitelstva.

Je svobodný a bezdětný.

Jak se vám na radnici líbí? Dřív jste pracoval pro nadnárodní potravinářskou firmu, takže předpokládám, že tam byl asi jiný šrumec než na magistrátu?
Pořád si zvykám a postupně poznávám nové lidi. Jsem ale docela mile překvapen tím, jak úřad dobře funguje. Je fakt, že v soukromé firmě, která musí vyrábět a pak s produkty obchodovat, je jiný a dynamičtější styl práce. Zároveň tam okamžitě vidíte výsledek právě vykonané práce.

Drží vám tam stále vaši manažerskou židli, nebo jste už vsadil jen na politickou kartu a budete se v budoucnosti živit jen tímto oborem?
Dostal jsem se do situace, kdy jsem neměl na výběr. Nebyli mně ochotni v předvolební kampani dát víc volna než v rámci nárokové dovolené, takže jsem se musel rozhodnout. Buď zůstat, nebo se věnovat kampani a debatám s občany a tím pádem se domluvit na konci své práce pro firmu. To jsem nakonec zvolil. Ale pro mě nikdy nebyl problém si najít nějaké zaměstnání.

Jaké konkrétní pravomoci má vlastně šéf kontrolního výboru na radnici? Co máte v plánu v příštích čtyřech letech dokázat?
Práce kontrolního výboru vychází z jeho jednacího řádu, ze statutu města a ze zákona o obcích. Jedná se o kontrolu plnění jednotlivých usnesení rady a zastupitelstva, kde budeme určitě pokračovat v namátkových kontrolách. Další věcí je dohled nad dodržováním zákona ze strany ostatních výborů a celého fungování magistrátu. To má sice na starost odbor kontroly, ale plánujeme po domluvě se šéfem tohoto odboru, že se jednotliví naši členové budou účastnit kontrol, ať už v jednotlivých příspěvkových organizacích nebo na odborech magistrátu. Co se týká mé vlastní aktivity, tak se snažím shromažďovat co nejvíce podnětů třeba ze strany občanů, našich členů nebo šéfů kontrolních výborů jednotlivých obvodů. TOP 09 má tato místa obsazena na jedničce, trojce a čtyřce. Pokud s tím bude souhlasit kontrolní výbor a následně zastupitelstvo, měli bychom mít možnost uskutečnit námi požadovanou kontrolu.

S tím, že se začne cokoliv oficiálně prověřovat, tedy musí souhlasit kontrolní výbor složený ze zástupců všech politických stran na radnici? Nejvíc zástupců tam má přece koalice ODS a ČSSD.
Ano, musí s tím souhlasit. Když já si sám vymyslím, že bych chtěl cokoliv kontrolovat, je souhlas celého kontrolního výboru nutný. A je otázka, zda ve složení, který tento kontrolní výbor má, se budou jeho členové snažit naplnit poslání kontrolního výboru.

Takže to znamená, že když se kdokoliv z politiků angažovaných v kontrolním výboru rozhodne, že právě toto se kontrolovat nebude, může to prosadit.
Dá se to tak říci. Tím, že koalice má v kontrolním výboru víceméně většinu, tak to je trochu frustrující. Ale já spoléhám na to, že ODS i ČSSD před volbami neustále deklarovali, že jsou pro otevřenou politiku a zprůhlednění veškerých zakázek. Prosazovali veřejné soutěže prostřednictvím elektronických aukcí, takže doufám, že stále chtějí maximálně zprůhlednit veškeré informace týkající se chodu města. Spoléhám na to, že by neměl být důvod proč některé věci neodsouhlasit a nepovolit kontrolnímu výboru se na ně podívat.

Máte v plánu kontrolovat i věci za minulé volební období?
Hned na prvním zasedání kontrolního výboru jsem podal návrh zaměřit se i na zakázky v loňském roce, ale částí kontrolního výboru, zejména členů za současnou koalici, nebyl tento můj návrh přijat. Bylo mi řečeno, že důležité je soustředit se na přítomnost a na budoucnost a neztrácet čas prověřováním něčeho z minula, protože na to nebude čas.

To prosazovali členové výboru za koalici, tedy za ODS a ČSSD? Za ODS to je Roman Jurečko, Karel Paleček nebo Jan Husák, za ČSSD Marta Dolejšová, Josef Houška a Rudolf Bayer. To jsou ta jména?
Ano, takové je koaliční složení výboru. Někteří z nich argumentovali tím, že to není poslání kontrolního výboru a že bychom se měli více zabývat například jednotlivými stížnostmi a peticemi od lidí, které chodí na magistrát.

Má kontrolní výbor nějaké konkrétní páky či pravomoci, když zjistí, že některá veřejná zakázka se například výrazně prodlužuje nebo prodražuje? Co vlastně můžete udělat?
Pokud zjistíme nějaké nedostatky, můžeme na to maximálně tak upozornit a pokusit se vzbudit zájem, který by pak mohl následně ty věci změnit. Navázali jsme spolupráci s výborem pro zadávání veřejných zakázek, kde cítím celkem novou a velkou snahu změnit zásady pro zadávání veřejných zakázek už letos a nečekat na nový zákon, který by měl platit od ledna 2012.

Vaše strana TOP 09 je teď na zastupitelstvu poměrně dost slyšet. Vaši kolegové si nemusejí brát při rozpravách moc velké servítky, chodí na radnici jednou za měsíc a každý z nich má jinde své občanské zaměstnání. Vy jste ale ten, který chodí na radnici každý den do práce a důsledky se pak snášejí hlavně na vás. Jak to snášíte?
Počítal jsem s tím už dopředu. U některých mých kolegů je ta aktivita a určitá dravost povahovým rysem, dění ve městě je zajímá a chtějí o něm diskutovat. Což je určitě lepší, než mlčení a pasivita při zastupitelstvu, kterou dávají najevo občas zas někteří jiní jeho členové. Někdy je na nich vidět, že mají pocit, že my vlastně zdržujeme. Ale my to vážně bereme jako určitou šanci se na zastupitelstvech něco dozvědět, protože nikdo z nás není členem Rady města Plzně. A hlavně k tomu chceme veřejně sdělit své připomínky.

Koalice si může prohlasovat všechno, co si umane. Má na to dost hlasů. Vy si k tomu sice můžete říci co chcete, ale to je asi tak všechno, co můžete udělat. Není to trochu frustrující?
To je úděl většiny opozic. Určité zklamání z toho sice pociťujeme, ale na druhou stranu jsme s tím samozřejmě museli počítat. Právě ten prostor na zastupitelstvu je pro nás důležitý.

V minulých letech jste byl členem KDU-ČSL, která se kdysi sama prezentovala jako ´klidná síla´, teď jste členem mnohem dravější TOP 09. Vyhovuje vám to víc?
KDU-ČSL má v Plzni stále větší členskou základnu než TOP 09, i když se už nedostala do zastupitelstva. Na druhou stranu lidé, kteří stále vstupují k nám do topky, mají motivaci a nadšení aktivně něco dělat pro komunální politiku. Vím, že se to nikdy nebude týkat všech sta procent členů, ale přesto z nich cítím mnohem větší dravost a motivaci. Nechci tím říci, že by takoví v KDU-ČSL také nebyli, ale mám pocit, že jich nikdy nebylo tolik, kolik jich teď máme v TOP 09. Mají svoje občanská zaměstnání, ale přitom dokáží fungovat jako zastupitelé v obvodech a ve městě, v komisích, mají zájem a chtějí něco udělat.

Vy jste vystudovaný učitel, proč jste se nikdy nevěnoval této profesi?
Učil jsem jen asi tři čtvrtě roku ve Francouzské alianci francouzštinu, ale do státního školství jsem nikdy nenastoupil. Přitom jsem byl jedním z mála, který šel studovat pedagogickou fakultu právě z důvodu, abych byl učitelem. Většina studentů chtěla na nějakou vysokou školu například kvůli jazyku a pak počítala s tím, že odejde do soukromé sféry. Jenže já už jsem na konci vysoké školy začal pracovat právě pro soukromou firmu ve Stříbře a po studiích jsem tam odešel naplno.

Jste svobodný a bezdětný, co děláte rád ve volných chvílích?
Rád zajdu na koncert moderní hudby, do divadla, do kina či na výstavu. Svůj volný čas věnuji i sportu . Jednou týdně ráno chodím hrát lední hokej a jsem i poloaktivním fotbalistou, stále hraji třetí třídu na Plzni–severu a zároveň městskou soutěž ve futsalu. A nebráním se ani jiným sportům, když je čas a seženu soupeře, tak si rád zahraji squash nebo volejbal. Když mi někdo půjčí koně, také toho rád využiju. Kdysi jsem zdolal i Mont Blanc, ale pak jsem se dozvěděl, že vysokohorské túry podniká i bývalý primátor Pavel Bém, a tak mě to přestalo bavit (smích).

Dobrý důvod… A za koho vlastně hrajete ten fotbal? Skoro to vypadá na oddíl STS Chvojkovice – Brod …
Je to vpodstatě podobné (smích), nebo něco jako v televizním seriálu Okresní přebor. Hraju za TJ Svornost Hvozd, což je u Manětína. Začínal jsem jako útočník, pak záložník a teď už stěží hraju obranu…

Kontrolní výbor

Předs.: Ondřej Ženíšek (TOP 09)

ODS: Roman Jurečko, Karel Paleček, Jan Husák. ČSSD: Marta Dolejšová, Josef Houška, Rudolf Bayer. TOP 09: Michal Vozobule, Tomáš Trnka.

Občané.cz: Šárka Chvalová, Marcel Hájek. Pravá volba pro Plzeň: Ctibor Fojtíček. KSČM: Jana Bystřická.

Za odborníky: Miloslav Zeman, Jaroslav Svejkovský

Autor: Dana Veselá

14.2.2011
SDÍLEJ:
Fotbalisté Viktorie Plzeň po výkonu plném chyb prohráli v Lucernu v utkání Evropské ligy FC Luganu 2:3.
1

Viktoria padla, finiš přišel pozdě

Skříňky do škol

Školní děti dostanou skříňky z Lidu

Vencu posadím na zadek, říká boxer Pavel Šour

Plzeň - Souboj Pejsar vs. Šour o boxerský pás mistra ČR v těžké váze profesionálů bude v prosinci.

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

Divadelník Budil má výročí

Plzeň – Dnes (19. října) uplyne 170 let od narození Vendelína Budila, muže, který je patronem plzeňského divadla.

SOUTĚŽ o vstupenky na Medeu

Plzeň – Velké divadlo uvede zítra od 19 hod. operu Medea v titulní roli s Ivanou Veberovou. Deník ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni připravil pro své čtenáře soutěž o vstupenky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení