Třiasedmdesátiletá žena, která nedávno prodělala operaci srdečních chlo〜pní, přitom na problém vlhnoucích zdí upozorňuje Lidové bytové družstvo (LBD), které má dům v péči, už řadu let. Teprve minulý měsíc se byl ředitel družstva v přízemním bytě starého domu podívat.

„Jestli se řešení problému dožiji, nevím. Slíbil, že sem pošle nějaké lidi na fotky. Ti přijeli a zdi opravdu nafotili. Oni s tím ale prý nic neudělají a budou sem posílat zase další lidi. Kdy a jak chtějí problém řešit, ale nevím,“ říká bezradná žena a ukazuje stohy prádla a dalších věcí, které má vyskládané po celém bytě. Ve skříni ho totiž mít nemůže. „Jen si sáhněte, jak to mám mezi povlečením vlhké,“ vyzývá mě, abych na vlastní kůži vyzkoušela ložní prádlo, které ve skříni odsunuté půl metru ode zdi zůstalo.

Plíseň je nejen na první pohled vidět na všech stěnách ve dvoupokojovém bytě, za skříní dosahuje až do jednoho a půl metru, ale je také cítit. „A v tomhle tady já, nemocný člověk se srdcem, musím být. Od té doby, co mě operovali, jsem v nemocnici každý měsíc, pořád nějaké komplikace. Věřím, že to má na svědomí ta plíseň, nevím si s tím rady,“ vypráví Lidmila.

Podle plzeňského kardiologa Pavla Bočka by plíseň přímý vliv na nemoci spojené se srdcem mít neměla, zdravotnímu stavu ale rozhodně neprospívá. „Neznám samozřejmě tento případ, ale operace je velký zásah do organismu, který pak ještě dlouho po něm sbírá sílu, trpí celková imunita a člověk je více náchylný k nejrůznějším virózám,“ míní lékař.

„Nejčastějšími problémy jsou alergie,“ varuje Václav Šváb z environmentálního centra ENVIC. Centrum s lidovým bytovým družstvem spolupracuje a radí jim, jak takové problémy řešit.

„Nevíme, proč se zrovna v tomto případě nic neděje. Dokážeme měřením vlhkosti v bytě zjistit, zda je způsobena problémy domu, tedy, že je špatně zaizolovaný a vlhkost tam kondenzuje, nebo zda je vina na straně uživatele, že například málo větrá ,“ uvádí Šváb. Nejčastěji se prý jedná o kombinaci problémů na obou stranách.

„Situaci řešit chceme, zatím jsme se s paní nedohodli na termínu, kdy v bytě provedeme stěry plísně, a na základě toho určíme další postup. V zadní místnosti není topení a může jít o promrzlý byt,“ říká ředitel LBD Jiří Hodina.