„Přišli jsme zvenku s pejskem, manžel si sedl na gauč a dívali jsme na televizi. Najednou mi řekl, že je mu strašně špatně,“ začala vyprávět Ludmila Vilímková. „Ludvík se na gauči opřel a zůstal jako hadrový panák. Měl zavřené oči, téměř nedýchal, spíše chroptěl. Zavolala jsem okamžitě záchranku,“ pokračovala Vilímková, která byla po celou dobu v šoku a sama se později divila, že tak vyděšená dokázal udat záchranářům správnou adresu. „Dispečerka mi řekla, že mám muže dostat na zem a okamžitě ho začít oživovat. Nastavila jsem si hlasitý odposlech a pokračovala podle jejích pokynů. Pak přijeli záchranáři a pan doktor mě pochválil, že jsem postupovala dobře. Doktor sice řekl, že je to velmi vážné, ale když jsem viděla Ludvíka napojeného na přístroje, byla jsem klidnější,“ dodala Vilímková. Bez její včasné pomoci by manžel zemřel.

Srdeční zástava u seniora je v současnosti velmi závažný medicínský problém a přežití je spíše zázrakem než samozřejmostí. „V těchto případech je nejdůležitější laická první pomoc. U Vilímkových jsme byli za krátkou dobu, když se ale vyjíždí do vzdálenějších míst, hraje roli každá vteřina,“ sdělil zasahující lékař Roman Sviták. „Dorazili jsme po sedmi minutách a pacient dostal ihned výboj, což v tomhle čase dává lidem relativně vysokou šanci na přežití,“ popsal Sviták. „Nejvýznamnější ale zůstává rozhodnost paní Vilímkové, první pomoc a účinná masáž srdce. Přežívá jen pět procent pacientů. Tohle je zázrak. Pan Vilímek je příkladem toho, že i v osmdesáti letech po srdeční zástavě se lze radovat z dalších a dalších dnů,“ poznamenal lékař.

Ludvík Vilímek se dnes těší dobré kondici. „V nemocnici jsem se snažil co nejrychleji rozhýbat, abych mohl domů. Chodím každý den na hodinu na procházky do lesa,“ řekl.

Doktora Svitáka příběh Vilímkových inspiroval tak, že začal pořádat kurzy první pomoci proškolil vejprnické dobrovolné hasiče. Od září budou vybaveni defibrilátorem, který je naprosto stěžejní pro úspěšné přežití. „Nyní se snažím o to, aby defibrilátory byly k dispozici dobrovolným hasičům na Nýřansku. Ve Zbůchu už hasiči přístroj mají a jsou proškoleni. Chtěl bych se dohodnout také s dalšími obcemi na severním Plzeňsku, kde je podle mého názoru problém, že chybějí nemocnice,“ uzavřel Sviták.

Byt. Ilustrační foto.
Sociálně znevýhodněným pomáhá realitní agentura