Posledních devět let života zasvětila pomoci dětem s autismem. Za to obdržela Irena Vítovcová z Plzně prestižní ocenění Žena regionu.

Vítovcová pracuje v občanském sdružení ProCit, které pomáhá v Plzeňském kraji dětem s autismem. Oce-nění obdržela včera v sále Krajského úřadu Plzeňského kraje. Jednalo se již o devátý ročník soutěže.

Vítovcová přebrala ocenění z rukou hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda a ředitelky projektu Žena regionu Marie Heřmánkové. „ProCit jsem založila před devíti lety, když byl mému synovi diagnostikován autismus. Rychle jsem zjistila, že nejsou žádné kurzy nebo kroužky, kde by se mohl realizovat,“ říká Vítovcová. V té době totiž fungovalo v Plzeňském kraji pouze Speciální pedagogické centrum Zbůch s pobočkou v Plzni. Tam bylo evidováno 262 dětí s autismem, o které pečovaly pouhé dvě speciální pedagožky.

ProCit za rok dokáže pomoci formou kurzů nebo terapií stovkám rodin. Pořádá ale i akreditované kurzy pro pedagogy. „Doufám, že se mi podaří inspirovat další matky s autismem, aby neházely flintu do žita, ale aby dál pracovaly na vztahu se svým dítětem, ale i na sobě,“ sdělila Vítovcová.

Cílem soutěže je věnovat se příběhům nominovaných žen a seznámit s nimi veřejnost. „Mnohdy se jedná o ženy, které nejsou veřejně známé, ale stejně pomáhají ostatním lidem. Chtěli bychom je touto cestou představit veřejnosti a možným sponzorům,“ říká ředitelka projektu Žena regionu Marie Heřmánková.

Škodováci oslavují vznik republiky. Na snímku jsou 29. října roku 1918 zachyceni pracovníci Škodových závodů. Na tabuli mají napsáno Svobodní občané čechoslovácké republiky.
Adam Skála: Nejvíce lidí zaměstnávaly Škodovka a pivovar