VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žena nebo muž. Kdo povede univerzitu?

Plzeň – Ilona Mauritzová nebo Miroslav Holeček. Děkanka fakulty zdravotnických studií nebo ředitel výzkumného centra Nové technologie a vědecký pracovník katedry mechaniky na fakultě aplikovaných věd.

20.10.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Jeden z nich se 3. listopadu stane rektorem Západočeské univerzity a ve funkci vystřídá Josefa Průšu, kterému bude končit řádné volební období. Nový rektor se bude potýkat s demografickým vývojem, který vysokým školám ukradne studenty, i s těžkou ekonomickou situací.

„Budu-li zvolena rektorkou, sestavím takový tým vedení, který v procesech realizace záměrů ZČU nastartuje vyšší dynamiku a kvalitu,“ slibuje ve svém programovém prohlášení kandidátka na rektora Mauritzová.

Otázka sestavení týmu je podle Holečka na tak pestré a velké univerzitě velmi složitá. „Je třeba jednak hledat osobnosti, na které se můžete spolehnout a které budou pro univerzitu tvrdě pracovat. Tito lidé by měli být navíc přijatelní pro ostatní,“ míní Holeček. Rád by viděl ve vedení i mladší kolegy, pro které je ale často obtížné se vzdát na nějakou dobu své vědecké a pedagogické kariéry. „Jistou představu už mám, není ovšem zatím ucelená a určitě ne úplně uzavřená. Jednání intenzivně pokračují dál,“ říká Holeček.

Ilona Mauritzová

- 50 let
- Dva roky je děkankou Fakulty zdravotnických studií ZČU v Plzni.
- Předtím vedla v Plzni soukromou Vyšší odbornou školu zdravotnickou dr. Ilony Mauritzové, s.r.o.
- Dostala jeden návrh na kandidáta na rektora ZČU.

Chtěl by, aby se univerzita zřetelně přihlásila k tradičním hodnotám, jako je podpora tvůrčí svobody a otevřenost. „Také bych chtěl výrazně podpořit spolupráci uvnitř univerzity. Vždy jsem podporoval komunikaci mezi různými obory, v mezioborových projektech vidím nové příležitosti univerzity a její velkou sílu. Mým velkým cílem je rovněž kvalitní výzkum zaměřený na průmyslové aplikace,“ prozrazuje Holeček. Efektivní přenos vědeckých poznatků do praxe je podle něj klíčový pro celou ČR. „Mohli bychom být pro ostatní vzorem,“ předpokládá.

Co se týče úbytku studentů, chce se Holeček intenzivně věnovat zvyšování kvality nabízených studijních programů a propagaci univerzity mezi středoškoláky. „Je důležité, aby univerzita měla dobré jméno a její absolventi se dobře uplatňovali na trhu práce,“ dodává Holeček.

Miroslav Holeček

- 49 let
- Působí jako ředitel výzkumného centra Nové technologie, což je vysokoškolský ústav Západočeské univerzity, který se zabývá především aplikovaným výzkumem.
- Působí jako pedagog a vědecký pracovník na katedře mechaniky fakulty aplikovaných věd.
- Dostal tři návrhy na kandidáta na rektora ZČU.

Mauritzová se domnívá, že pokud má univerzita obstát v těžké finanční situaci, musí již nyní přikročit ke snižování nákladů uvnitř univerzity ve všech oblastech činnosti. „Musíme ušetřit a mít čas v klidné, pracovní atmosféře hledat nové zdroje. Pokud tento krok neuděláme, začnou se rozevírat nůžky mezi spotřebou a zdroji již nyní, klid vystřídá nervozita a obavy o budoucnost,“ upozorňuje Mauritzová. Finance by děkanka hledala například i ve vyšším počtu platících zahraničních studentů.

Podle obou kandidátů se nesmí opakovat kauza z právnické fakulty. „Pokud se objeví náznaky podobných jevů, univerzita okamžitě zasáhne i za cenu extrémních řešení,“ tvrdí děkanka.

Stejný názor zastává také Holeček. „Významnou složkou mého programu je vybudování účinných kontrolních mechanismů, abychom podobné situaci zabránili. Též je velmi důležité jasně říct, kdo má za co osobní zodpovědnost,“ říká vědec. Kompletní programová prohlášení obou kandidátů jsou umístěna na stránkách ZČU.

Autor: Michaela Kunešová

20.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ježíškova pošta na plzeňské radnici na náměstí Republiky. Zakoupené pohlednice orazítkuje paní poštmistrová speciálním vánočním kulatým razítkem.

Pošťačka už nabízí vánoční razítko na radnici

Česko zpívá koledy.

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Hokejový snajpr Kubalík pálí ostrými i pod Alpami

Plzeň – Před vyprodanou O2 Arenou v Praze zasáhne Dominik Kubalík do středečního zápasu Česko – Finsko z programu Channel One Cupu. Dvaadvacetiletý střelec je tak dál ve hře o účast na únorových olympijských hrách.

Chtějí hřiště a mají 17 milionů. Zbytek je však v nedohlednu

Plzeň - Fotbalový klub na Slovanech shání peníze na hřiště. Využili by ho fotbalisté i školáci.

Cirkus Trnka letí do Japonska

Plzeň - Jiří Trnka, plzeňský rodák, vytvořil loutky vzpěrače Šimšuly, klauna Kikiho, žongléra Nosariniho a akrobata Vrtinožky pro divadlo Josefa Skupy už před více než osmdesáti lety. 

Napadli ho policisté. Mluvil s médii, tak nesmí do spisu

Karlovy Vary, Plzeň – Žádným trestem, ale stížností na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) v Plzni zatím pokračuje tříměsíční vyšetřování dvou policistů, kteří v Plzni koncem září brutálně napadli řidiče z Karlových Varů a bez toho, aniž by se legitimovali policejními odznaky jej častovali vulgárními nadávkami a mířili na něj pistolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT