„V pondělí 11. března k nám byla v nočních hodinách přivezena 64letá pacientka na urgentní příjem. Její zdravotní stav byl kritický. I přes okamžitou resuscitaci se lékařům nepodařilo obnovit životní funkce a pacientka zemřela,“ potvrdila dnes mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Věra Bílá, která se narodila 22. května 1954 v Rokycanech jako jedno ze šesti dětí Karola Gini, byla na přelomu tisíciletí fenoménem romské hudby. Zpívala pro Billa Clintona v Bílém domě, zaplnila pařížskou Olympii a měla nakročeno k tomu, aby se stala celosvětově nejznámější českou zpěvačkou. Později však její kariéru ovlivnila smrt manžela, syna i gamblerství. 

| Video: Youtube

Nesporný muzikantský talent rozvíjela Bílá jako hudební samouk, přičemž zpívala romsky, česky a slovensky. Její kariéra byla spojena především s kapelou Kale, s níž slavila největší úspěchy. S albem Rom-Pop (1996) se prosadila i ve Francii, kde převzala ocenění za nejlepší desku roku v kategorii world music. V roce 2005 se však s hudebníky rozešla kvůli neshodám. 

"Byl to jeden z největších talentů u nás, a to nemyslím jenom mezi romskými muzikanty, ale obecně. Ona měla pod vedením manažera Jiřího Smetany rozjetou ohromnou kariéru, ale bohužel ji to moc nezajímalo. Měla všechny předpoklady s výjimkou jednoho, ale strašně důležitého - a to byla pracovitost a spolehlivost," řekl ČTK hudební kritik Jiří Černý.

Od roku 2011 žila Bílá na ubytovně v Rokycanech. Po výroku soudu se musela vystěhovat z obecního bytu do takzvaného holobytu pro lidi v nouzi, protože neplatila nájemné a byla zadlužená. Na rok 2018 plánovala hudební comeback a evropské turné s kapelou Dušana Čonky, k tomu však nakonec nedošlo. Čonka byl totiž krátce předtím zatčen a momentálně sedí ve vězení. 

Neúspěšný pokus o návrat

Její neúspěšný pokus o návrat zmapoval v takřka hodinovém snímku Poslední naděje Věry Bílé český novinář a režisér David Vondráček. Na projekci se romská zpěvačka, která za dokument údajně obdržela honorář ve výši deseti tisíc korun, dostavila na vozíčku a ve špatném zdravotním stavu, upozornil server Blesk.cz. 

O návrat na hudební scénu se přesto pokusila i letos, a to prostřednictvím spolupráce s dalším romským zpěvákem Janem Bendigem, někdejším účastníkem SuperStar. Již na konci února představili oba umělci společný videoklip k písni Mek som adaj (v překladu Ještě jsem tady), naplánováno bylo i koncertní turné. 

| Video: Youtube

„Poctivě se připravuji a chci lidem dokázat, že jsem opravdu definitivně zpátky,“ nechala se tehdy slyšet Bílá.

Velké srdce a nezapomenutelný hlas

Na úmrtí zpěvačky již zareagovali někteří představitelé české hudební scény. „Mé srdce pláče… Nenalézám správná slova,“ napsal na facebooku Jan Bendig. „Odešla velká osobnost s ještě větším srdcem a nezapomenutelným hlasem. Pro romskou hudbu a nás Romy toho udělala opravdu hodně,“ dodal.

Za velkou ztrátu pro tuzemskou hudbou označila úmrtí Bílé Zlata Holušová, ředitelka festivalu Colours of Ostrava. "Úchvatná a nezvladatelná zpěvačka, která patří k nejúspěšnějším našim umělcům, dokázala vyprodat světové sály, včetně pařížské Olympie. Na Colours se nám ji získat nepodařilo a to mne bude vždy mrzet," uvedla.