Jiří Špinka se celoživotně věnoval muzejní práci, zejména pro Západočeské muzeum v Plzni, kde pracoval 44 let jako restaurátor a konzervátor. Byl i členem  Asociace restaurátorů ČR a Asociace medailérů ČR.

Šíře jeho zájmů vycházela z absolvování čtyř uměleckých řemesel a následně studia výtvarné výchovy a dějin umění na Pedagogické fakultě v Plzni. Jeho znalosti v oboru byly obdivuhodné. Uměl o své práci zajímavě vyprávět nekonečně dlouho.

close Ve věku 76 let zemřel 13. prosince člen Unie výtvarných umělců Plzeň (UVU) Jiří Špinka. info Zdroj: archiv rodiny zoom_in

Z vlastní tvorby jsou nejznámější jeho kinetické dřevořezby - hodiny – orloje, které mají i hodinový stroj ze dřeva. Symbolicky měří čas v galerii J. Špinky ve Chválenicích. Můžete je zhlédnout i na webových stránkách www.spinka.webz.cz. Zabýval se také tvorbou grafických listů. Jeho medailérská tvorba byla prezentována i na výstavách ve Skotsku, Kanadě i Japonsku. Bronzové reliéfy krále Jana Lucemburského a císaře Karla IV potkáte na náměstí v Kašperských Horách. Jeho reliéfy světců ozdobily i dva zvony ve Chválenicích, také zvony Hroznatu a Bartoloměje v katedrále na plzeňském náměstí.

Kromě jiného vytvořil i figurální výzdobu hradu Velhartice. Výtvarně se podílel i na vystavených objektech Muzea Šimona Adlera v Dobré Vodě.

Jeho šikovné ruce dokázaly vykouzlit i loutky – marionety. Pro  Muzeum loutek v Chrudimi vytvořil například kopii revolučního Kašpárka. Nachází se tam i jeho loutka Jiřího Trnky, kterou tvořil pro pořad o Plzni v německé televizi. K Trnkovi měl blízko, neboť restauroval jeho soubor Broučků.

Byl velmi pracovitý, zůstalo po něm velké množství zachráněných historických artefaktů - mimo jiné i portréty plzeňských starostů -  a navíc i několik zrenovovaných staveb chalup, chat i rodinných domů. To všechno by vydalo na několik životů.

Poslední rozloučení s Jiřím Špinkou se uskuteční 21. prosince v rodinném kruhu. 

Jiří Hlobil