Známý český umělec, který působil jako dvorní hradní architekt za prezidentské ery Václava Havla, zemřel v sobotu dopoledne. Dlouhou dobu bojoval s rakovinou slinivky.

Slavnostní otevření Paláce EhrlichSvou nesmazatelnou spolu zanechal také v Plzni. Navhrl zde Palác Ehrlich, komplex 53 luxusních, jež se nacházejí v Šafaříkových sadech. Kromě toho je také autorem Lavičky Václava Havla, kterou v Plzni na podzim roku 2014 představil. Lavička, která se v minulosti bohužel již několikrát stala terčem útoků vandalů, stojí také v Šafaříkových sadech, nedaleko Paláce Ehrlich.

Světoznámý umělec

Šípek během své kariéry spolupracoval se světovými designérskými firmami. V zahraničí patří k nejznámějším českým umělcům a ve světě se prosadil natolik, že v jeho jméně už všude píší správně háčky i čárky.

Šípek se narodil 14. června 1949 v Praze, kde také vystudoval nábytkový design na Střední uměleckoprůmyslové škole. Architekturu absolvoval až po své emigraci do Německa v Hamburku. Později studoval i filozofii, která ovlivnila jeho architektonické myšlení. Poprvé na sebe upozornil krátce po třicítce skleněným domem v Hamburku, který navrhl pro sestru. Vhodnější půdu pro své myšlenky však našel v Nizozemsku, kde si v roce 1983 otevřel architektonické a designérské studio. V letech 1992 až 2002 působil jako hlavní architekt Správy Pražského hradu, kde se věnoval hlavně obnově hradních interiérů.

Autor návrhu lavičky Bořek Šípek (vlevo) a odstupující primátor Plzně Martin Baxa na slavnostním odhalení Lavičky Václava Havla