"Maximální hodnota otřesu byla v 5.22 hodin. Šlo o 3,5 stupně Richterovy stupnice. Epicentrum zemětřesení se nacházelo jižně od Nového Kostela, v hloubce 10 kilometrů. Byl to nejsilnější otřes, který jsme zaznamenali od ledna roku 1986," informoval Josef Horálek, seismolog z Geofyzikálního ústavu akademie věd České republiky.

Další otřesy zaznamenali seismologové ve 2.39 hodin a to bylo 3,3 stupně Richterovy škály. Nikde nevznikly žádné škody.

Západočeskou oblast monitoruje celkem 20 seismologických stanic. Z nich je 12 připojeno na internet.

"Pokud seismologická stanice v Novém Kostele zaznamená otřes, odešle okamžitě data do datového centra na Zelené hoře u Chebu a odsud putují okamžitě do centrály Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky," vysvětlil Horálek.

Otřesy byly cítit také na Kraslicku. Pocházejí ze stále stejného epicentra u Nového Kostela. Seismologické vlny mají vyzařovací charakter a roznáší se do různých směrů. Proto lze zemětřesení cítit i 30 kilometrů od epicentra. Jak se otřesy projeví na dalších místech, záleží především na složení podloží (hornin apod.) a délce zlomu. Je možné, že se otřesy budou opakovat, ale nelze to říci s jistotu.

„Bylo to něco strašného, všechno se třáslo a já měla neskutečný strach. Když zemětřesení ustalo, tak jsem si do tašky zbalila to nejpotřebnější a zalezla si do postele v oblečení, pro případ, kdybych otřesy zesílili a já musela rychle opustit byt,“ popsala svůj zážitek Věra Dlouhá z Kraslic.

"Nejde ani přesně odhadnout, jakou sílu může mít další zemětřesení," poznamenal Horálek.

V noci ze čtvrtka na pátek 10. října pocítili obyvatelé Chebska další otřesy půdy. Ty byly tentokrát mnohem silnější než ve středu. Země se chvěla nejen v Novém Kostele a jeho okolí, ale také v Dolním Žandově vzdáleném zhruba patnáct kilometrů nebo v Kraslicích na Sokolovsku. První otřesy se projevily několik minut po půlnoci. Země se ale chvěla až do ranních hodin. Nejsilnější otřes přišel několik minut před půl šestou.

Podle svědků se nejprve ozvalo zvláštní hučení připomínající blížící se těžkotonážní vlak a pak přišel samotný otřes.

Chebané si od časného rána vyměňují své poznatky z poslední noci. Zemětřesení je tématem jedna většiny hovorů.

"Já sám jsem si v noci ničeho nevšiml. Před půl šestou ráno mne ale vzbudili osmáci degu, které chovají mé děti. Byli strašně neklidní. Podle manželky takhle vyváděli celou noc," uvedl Vladimír Kudrna z Františkových Lázní.

„Tentokráte jsem si zemětřesení opravdu všimla,“ uvedla Květa Vorlová z chebských Hájů. „Náš pes byl doslova vyjukaný a tak zvláštně se třásla a chvěla postel. Bylo to takové neobvyklé vrnění. V noci mne dokonce strašil manžel, že nám určitě spadla chalupa v Novém Kostele. Právě tam je epicentrum!“

Otřesy vzbuzují u řady lidí nepříjemné vzpomínky na zemetřesný roj, který západní Čechy postihl na konci roku 1985. Tehdy otřesy půdy poškodily na patnáct procent domů v oblasti Skalné, Plesné, Dolního Žandova a Nového Kostela. Nejčastěji se jednalo o popraskané omítky, spadlé komíny, škvíry mezi panely a podobně. Na řadě míst se ze studní ztratila na přechodnou dobu voda.

„Tehdy jsem bydlela v ulici Mánesova. To se opravdu všechno třáslo. Dokonce se posouvaly i kusy nábytku. Všichni jsme v noci vybíhali z domu. Vzpomínám na paní, která bydlela v šestém patře. Kolem krku měla věnec vuřtů a v ruce pecen chleba. Stála před domem, doslova se cpala a říkala. Když mám umřít, tak s plným žaludkem,“ usmívala se nad vzpomínkou penzistka Anna Zourková.