„Emise amoniaku přitom v těchto letech činily přes 25 tun ročně, přičemž povinnost nahlašovat je je stanovena už od 10 tun,“ uvedl za Děti Země Martin Hyťha.

Látka prý Kralovickým nijak ublížit nemůže. „Jediné, čím se projevuje, je nepříjemný zápach. Ve vyšších koncentracích by amoniak mohl ohrozit i život, k tomu ale v tomto případě opravdu nedojde,“ řekl Hyťha.

Podle Vladimíra Blažka z ČIŽP může pokuta pro Kralovickou zemědělskou dosáhnout až půlmilionové výše. „S firmou bude zahájeno správní řízení. Zatím se ale ukázalo, že za všechno může administrativní nedostatek. Podnik údaje měl a odesílal na krajský úřad, posílal je také nám, ale ne na centrální ohlašovnu ministerstva. Registr je pak nemohl zpracovat,“ uvedl Blažek. Integrovaný registr je databází údajů o emisích a přenosech znečišťujících látek, které jsou ohlašovány za jednotlivé provozovny. Doplatilo na něj prý už více firem.

„Je dobře, že inspekce nevzala náš podnět na lehkou váhu. Jsme přesvědčeni, že veřejnost má právo tyto informace znát,“ dodal Hyťha.

Ředitele Kralovické zemědělské se nám do pondělního večera i přes několik pokusů zastihnout nepodařilo.