„Kromě zástupců našeho družstva se středečního protestu zúčastnili lidé z Bílova, Mladotic, Manětína, Kralovic nebo Dřevce, dá se říct, že z každé obce disponující zemědělským družstvem dorazilo alespoň jedno auto,“ popisuje Bulín.

Z místa srazu na Hradčanském náměstí se účastníci vypravili Nerudovou ulicí k budově Poslanecké sněmovny, kde šéfovi rozpočtového výboru Bohuslavu Sobotkovi předali deklaraci požadující více peněz pro zemědělce.

Tím ale protesty farmářů nekončí. Už ve čtvrtek dopoledne mají například štichovičtí zemědělci jednat s kralovickou mlékárnou o výkupní ceně mléka za letošní listopad. „Chtěli jsme alespoň sedm korun za litr, což se ukázalo jako naprosto nereálné, ve středu proto budeme jednat o šesti korunách a padesáti haléřích. Pokud bychom nedosáhli ani takové dohody, připojíme se 10. prosince k plánované blokádě mlékáren,“ říká Bulín. Šance na úspěch si podle svých slov zatím netroufá odhadnout.

Výkupní ceny mléka se v současné době pohybují jen kolem šesti korun na litr, produkce stejného množství ale stojí farmáře asi o dvě koruny víc. Hlavním požadavkem agrárníků je přitom navýšení rozpočtu ministerstva zemědělství o 1,5 miliardy korun, které by měly pomoci dorovnat dotace.

Podle zemědělců se letos nedalo vydělat prakticky na žádné komoditě a mnohá družstva se už proto ocitla na pokraji krachu. Desítky z nich už kvůli nízkým výkupním cenám mléka byly donuceny zrušit chov skotu.

Zatím poslední protest farmářů z Plzeňska se konal koncem října, kdy do pole poblíž Hadačky vylili asi 25 tisíc litrů mléka.