Přidali se tak k zemědělcům zemí střední a východní Evropy včetně Česka, kteří ve čtvrtek vyjíždějí protestovat. Vadí jim zejména byrokratická zátěž a dopady Green Dealu (Zelené dohody pro Evropu). Protesty také upozorňují na bezcelní dovozy produktů z třetích zemí, kvůli kterým výrazně propadly ceny komodit.

Kolona vozidel z Chválenic s nápisy proti zemědělské politice Evropské unie naplánovala odjez na 9. 45 hodin. Má v plánu dorazit na kraj Plzně do Černic k nákupnímu centru Olympia, kde by měla obkroužit všechny tři kruhové objezdy, popřípadě se krátce zastavit. "Nechceme blokovat záměrně dopravu, traktory nepojedou nalepené těsně za sebou, ale je možné, že k určitému omezení dojde," říká krajský koordinátor protestu Jaroslav Šíma. Konec protestní jízdy plánují na poledne. Další podrobnosti přinese Deník z kruhových objezdů v Černicích.

V opuštěné budově na Klatovské třídě číslo 19 v Plzni vznikne po rekonstrukci zážitkové muzeum.
Tank Sherman se přesune na Klatovskou. V opuštěném domě byty nebudou

Část českých zemědělců demonstrovala už v pondělí před ministerstvem zemědělství v Praze. Požadovali mimo jiné, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu. Od tohoto protestu se nicméně hlavní zemědělské organizace distancovaly.

Zdroj: Bouda Pavel