Laicky řečeno – pokud na nesklizené období bude za teplého počasí pršet, naklíčí zrna v klasech znovu. Takové obilí se pak nedá použít ani na osivo.

„Sklidili jsme zatím jen ozimný ječmen, teď se vrháme na řepku,“ říká agronom zemědělské společnosti z Nezvěstic na jižním Plzeňsku Petr Saro. „Počasí ale není tím jediným, co nám znepříjemňuje život, jde také o výkupní ceny obilí, které jsou podstatně nižší než vloni. Nejde tedy jen o to, kolik toho sklidíte, ale co za to dostanete, v současnosti mohu říct, že výkupní ceny nepokrývají ani výrobní náklady,“ dodává.

Zemědělci mohou sklízet jen do určité vzdušné vlhkosti. Na pole proto zpravidla vyrážejí až kolem poledního, kombajny pak bez přestávky jezdí až do deseti hodin večer. Čím větší je vlhko, tím je sklizeň problematičtější. „Pšenici například můžeme sklízet, pokud vlhkost vzduchu nepřesahuje zhruba 15 procent. Pokud je to o maličko víc, dá se zrno dosušit. Při dvaadvacetiporocentní vlhkosti už ale kombajny nedostanou ani zrno z klasů a stroje se doslova zalepí,“ vysvětluje Saro. Ani s řepkou to ale podle něj letos není jednoduché. Bude se dosušovat a to zvyšuje náklady na každý kilogram. Řepku budou nezvěstičtí zemědělci sklízet podle odhadů do konce příštího týdne, pak přijde na řadu pšenice a kukuřice.

Český statistický úřad přitom odhaduje, že základních obilovin se letos sklidí asi o 12 procent méně než vloni, u řepky půjde asi o pětiprocentní pokles. Podle viceprezidenta agrární komory Jindřicha Šnejdrly mají navíc zemědělci sklizeno jen zhruba poloviční množství oproti loňskému roku. „Sklizně jarního ječmene, jarní pšenice a ovsa prakticky ještě nikde nezačaly,“ uvedl Šnejdrla. I on připouští, že rolníci mohou vlivem špatného počasí letos očekávat podstatně nižší zisky, než v minulých letech. „Pokud například pšenice opakovaně zmokne, ztrácí kvalitu a z pozice potravinářské se dostane do pozice krmné,“ upřesnil. Za tu ale zemědělci dostanou asi o patnáct procent míň. Samotné přívalové deště a krupobití už navíc podle agrárníků způsobily v Plzeňském kraji až dvacetiprocentní ztrátu úrody.

Ekonom Marek Šichtář připouští, že nižší výkupní ceny obilovin mohou některé zemědělské subjekty dostat do ekonomických problémů. „Ceny komodit na plodinové burze stále klesají, například řepka se dnes vykupuje zhruba o dvanáct procent levněji, než před měsícem. Oproti loňskému roku ale výkupní ceny některých obilovin klesly i o pětinu.

Klidu zemědělcům nepřidávají ani meteorologové. Podle jejich předpovědí by už v pátek mělo znovu začít pršet.