Připojili se k celorepublikovému protestu a na hlavní silnici vedoucí na Spálené Poříčí vyslali za troubení klaksonů kolonu traktorů a dalších strojů. Jela klidným tempem, za nimi se tvořily fronty automobilů. Předstihnout celou kolonu bylo takřka nemožné, traktoristé však řidiče pouštěli alespoň mezi sebe a v určitých intervalech je nechávali předjíždět. Stejně to vypadalo i v okolí Přeštic, Dobřan, Losiné či Chotěšova.

U nezvěstického koupaliště se stroje shromáždily před devátou hodinou ráno. Na některých traktorech visely pentle v barvách trikolory, na tatře, která kolonu vedla, byl připevněný transparent 'Chceme zastavit vybíjení krav'. Za kabinou vlál černý smuteční prapor.

„S tím, jak ministerstvo situaci neřeší, spokojený nejsem a nejsem sám,“ stěžoval si Josef Fiala, agronom ze Žákavy. „Myslím si, že dnešní protest nic přímo nevyřeší, ale snad se nám podaří na sebe upozornit a lidé se o nás začnou zajímat. Vezměte si, že výkupní cena mléka za březen je 7,50 korun, zatímco nákladová je vyšší. Proděláváme bez přehánění miliony korun a krávy se přestává vyplácet chovat,“ dodal Fiala.

Souhlasil s ním řidič Petr Vyskočil. „Já jsem ale větší skeptik. Skoro ani nečekám, že bychom s protestem nějak uspěli,“ konstatoval.

Už v Nezvěsticích se za traktory začaly řadit osobní vozy, které se buď pokoušely předjíždět nebo hledaly nejbližší odbočku. Řidiči měli dost času, aby si hesla na nich přečetli. „Koukám jako blázen, co jsem to potkala. Tak jsem radši otočila auto a pojedu přes Žákavu,“ říkala jedna z motoristek, jíž se v koloně jet nechtělo. „Tímhle způsobem na sebe zemědělci určitě upozorní, jen se trochu bojím, že jim to k ničemu nebude,“ dodala.

Starší článek najdete ZDE.

Zemědělci na sebe chtějí upozornit a docílit toho, aby se jejich problémy začaly řešit. Ideální by podle nich bylo, kdyby vláda více podporovala domácí živočišnou výrobu, jako je tomu v ostatních zemích.

Předseda nezvěstické společnosti Alimex a zároveň vedoucí krajské agrární komory Jaroslav Šíma byl s účastí zemědělců spokojený.

Kolony desítek strojů podle Šímy na jižním Plzeňsku vyjely i z dalších družstev. Pomalu se vlekla třeba doprava na hlavním tahu z Plzně–Černic na Losinou a Chválenice.

Podle mluvčího jihoplzeňských policistů Libora Pilaře nevznikla v souvislosti s protesty žádná dopravní nehoda ani jiná závažná situace.

Zemědělci z Plzně–jihu byli jediní v celém kraji, kteří protest s jedoucí technikou uspořádali. Členové ostatních agrárních komor jeli do Chlumce nad Cidlinou, kde se konala demonstrace u památníku potlačené sedlácké vzpoury.