Sotva stačili zemědělci spočítat škody kvůli zimě, vystavují pomalu účty za horké počasí. „Nedávno jsme vysázeli 21 jabloní, ale jedna už uschla. Teploty v dubnu byly nezvykle vysoké," informoval Oldřich Kraus z hornobělské organizace zahrádkářů.

Také zemědělci z Kralovic vyhlížejí déšť. Pro zachování vysázené úrody by potřebovali, aby každý měsíc spadlo 55 milimetrů srážek. „Jenže do středy spadlo pouze 26 milimetrů," bědoval majitel společnosti Kralovická zemědělská Václav Švarc.

„Jestli nezaprší, čeká nás fiasko," předpovídá Kraus.

Rušno mají s nástupem teplého počasí i hasiči. Sucho totiž zvyšuje riziko lesních požárů. „Oheň se pak hasičům obtížně likviduje, protože k němu zpravidla dojde v těžce přístupném terénu," informovala mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková.

Mluvčí uvedla, že minulý rok hasiči vyjížděli v Plzeňském kraji k 327 požárům v přírodě. Letos likvidovali zatím 180 požárů lesního či travnatého porostu.

Klid zatím mají krajští záchranáři. Podle jejich mluvčí Lenky Ptáčkové nemuseli v poslední době zasahovat u velkého počtu případů. „Není vlna třicetistupňových veder několik dní po sobě a teplotní výkyvy lidé snášejí dobře," zdůvodnila Ptáčková.

Podle ní lidem přivodilo počasí například bolesti v oblasti hrudníku nebo stavy dušnosti.

Zdravotníci zdůrazňují, aby lidé dodržovali pitný režim. Dospělý člověk by měl vypít kolem tří litrů tekutin denně. „Měli by se vyvarovat pobytu na přímém slunci. Práce na zahradě nejlépe nechat na ranní a dopolední hodiny a pak až na večer," poradila Ptáčková.

Zemědělce nebo pacienty s dýchacími či srdečními problémy potěší počasí v závěru týdne. Dnes a zítra se mají teploty pohybovat ještě mezi 20 a 24 stupni. Odpoledne meteorologové očekávají, že zaprší a přijdou bouřky.

„V pátek teploty klesnou na 14 až 17 stupňů. Dorazí studená fronta a bude zataženo s deštěm. Na víkend očekáváme teploty do 14 stupňů, přeháňky a chladnější vítr," předpověděl meteorolog Ivo Bohmann.