O pacienty nyní pečuje 13ti členný kolektiv lékařů a sester pod vedením Luďka Bouchnera. Centrum se nachází v rekonstruovaných prostorách bývalých operačních sálů očního oddělení. Endoskopie je metoda, která umožňuje prohlédnutí vnitřních dutých orgánů. Endoskop, nástroj podobný hadici, se do těchto dutin zavádí.

„Nové a dobře vybavené prostory umožnily již za první dva měsíce provozu zřetelný nárůst výkonnosti pracoviště. Ve srovnání se součtem obou předchozích endoskopií o 15 procent,“ uvádí Bouchner.

Denně zde vyšetří na padesát pacientů. Mezi nejčastější patří vyšetření tlustého střeva, tedy kolonoskopie, a navazující terapeutické metody. „Tímto vyšetřením lze jednoznačně diagnostikovat rakovinu, a hlavně při něm lze odstranit i její časná stadia – polypy,“ uvádí Bouchner.

Pro tyto účely je pracoviště špičkově vybavené nejmodernějšími endoskopy s autofluorescencí. „Sliznici osvětlujeme zeleným světlem, což nám umožní vidět i minimální podezřelé změny daleko lépe než při klasickém bílém xenonovém světle,“ vysvětluje lékař.

Druhy endoskopie

Xenon – standardní endoskopické vyšetření bílým světlem. Světelný zdroj má xenonovou lampu. Světlo se přenáší endoskopem, na jehož konci je čip, do pacienta. Elektrický signál se vede zpět do procesoru z čehož vzniká video.

NBI – na sliznici se svítí modrým světlem a díky tomu se zvýrazní struktura sliznice a cévní řečiště. Odchylky v kresbě identifikují patologické procesy ve sliznici.

Autoflorescence – na sliznici se svítí zeleným světlem. To se v hlubokých vrstvách sliznice odráží. Pokud je na sliznici něco navíc, má to odlišnou barvu, namísto zelené je zbarvena do fialova.


Sloučením obou pracovišť se změnily hlavně prostorové dispozice, které nabízí větší komfort pro lékaře i pacienty. „Zásadně se změnila možnost dodržování hygienických standardů. Pracoviště patří k nejmodernějším v České republice,“ uvádí ředitelka nemocnice Jaroslava Kunová.

V novém Endoskopickém centru jsou čtyři endoskopické sálky, pátý na vyšetření žlučových cest je dole v přízemí, desinfekční místnost a tři vyšetřovny.

„Dále se zde provádí kapsová enteroskopie – speciální vyšetření, které děláme dva roky jako jediní v západních Čechách, a které slouží k neinvazivnímu vyšetření tenkého střeva,“ dodává Bouchner.