Pět milionů korun investuje radnice do speciálního čisticího vozu, který bude umět odstranit různé plevele a odolné nečistoty bez chemických přípravků.

„Auto bude čistit komunikace horkou vodou a párou. Při odstraňování plevelu nebo žvýkaček z chodníků nebude používat pesticidy ani žádné jiné chemické přípravky,“ prohlásil primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Kde se vůz nejvíc uplatní? Vzhledem k tomu, že ho dostane Správa veřejného statku (SVS), tak hlavně v městském sadovém okruhu a parcích. Právě na zelených veřejných plochách je nežádoucí používat škodlivé chemikálie typu Roundup. Správa statku se stará kromě sadů v historickém jádru města včetně Mlýnské strouhy například také o Borský park nebo Homolku. „Většinu ploch, třeba chodníky, mají na starost obvody,“ uvedl ředitel SVS Milan Sterly.

Třetí městský obvod uklízí centrum převážně mechanicky, tedy zametáním a vysbíráváním odpadků. „Ne všude můžeme zajet kvůli dlažbě se strojem s dezinfekcí,“ uvedl v souvislosti se stížnostmi na nepořádek kolem pomníku Díky, Ameriko! v prostoru U Práce místostarosta trojky David Procházka (ANO). Za pár týdnů s osazením nového pomníku, dlažby i vysázené zeleně ale místo prokoukne.

Kvůli úklidu se na březnovém městském zastupitelstvu dostala trojka s velkou radnicí do ostrého střetu. Začalo to nepořádkem kolem popelnic a novou vyhláškou, podle níž už nebudou smět stát popelnice a kontejnery od 1. června na chodnících, ale majitelé nemovitostí je budou muset mít uvnitř svých objektů. To kritizoval místostarosta trojky Procházka.

Technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS), který vyhlášku předkládal, vzápětí označil třetí městský obvod za nejšpinavější ze všech a jeho vedení vyčetl, že nespolupracuje s Čistou Plzní na tzv. doúklidu.

To místostarostu Procházku „hrubě urazilo“ a starosta trojky Radislav Neubauer (ČSSD) vzápětí ironicky s nepořádkem souhlasil. „Je tam. Ale kvůli Čisté Plzni, po níž musíme uklízet,“ uvedl.