Žádá ale hned třikrát. Chce peníze na zateplení domu, solární panely a na kotel na biomasu. Je to jediný žadatel, kterého eviduje plzeňská pobočka Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Přitom žádat už se může šest týdnů. Hlavním problémem jsou podle všeho přísné podmínky programu, do nichž se musí vejít projektanti při zpracovávání projektů na zateplení. Potíže nechce nikdo z nich oficiálně přiznat. Jeden ale anonymně říká: „V některých případech, zejména u částečného zateplování starších domů, není jednoduché zpracovat projekt, který by splňoval parametry programu Zelená úsporám.“

Podobný názor má i předseda Krajské hospodářské komory Zdeněk Mužík. „Projektanti mají s vypracováváním návrhů skutečně problémy. Na to, aby se vešli do stanovených parametrů, potřebují hodně času. Proto je podáno tak málo žádostí. V celé republice jich bylo podle mých informací evidováno k 2. červnu jen devět, z nichž byly zatím schváleny pouze čtyři. K předběžné konzultaci bylo ke stejnému datu předloženo pouhých 11 projektů,“ říká Mužík s tím, že podmínky programu jsou nastaveny nesmyslně. Na dotaci totiž dosáhnete pouze, když dům obložíte 15 centimetry izolace. Přitom při běžném zateplování se používá osm až deset centimetrů izolantu. Tím však získáte pouze trojnásobné zlepšení izolačních schopností, což k dosažení dotace nestačí. Také to je podle Mužíka jeden z důvodů, proč se parametry programu budou měnit.

Mluvčí SFŽP Lenka Brandtová připouští, že připravenost projektantů je pro program Zelená úsporám velmi důležitá a odborníci se budou školit. „O zateplování a šetrném bydlení se nikdy tolik nemluvilo. Dotační program otevřel řadu odborných diskuzí vážících se k projektům a používaným technologiím,“ vysvětluje Brandtová.

I proto začal SFŽP spolupracovat s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků a společně připravují sérii přednášek pro projektanty po celé České republice.

Nově by mohli na dotace dosáhnout i lidé, kteří již část zateplovacích prací provedli v minulosti. I oni už mohou žádosti podávat. Hrozí totiž, že když si Češi do tří let nevyberou miliardy určené na dotace, vrátí stát nevyčerpané peníze Japonsku. Ministerstvo životního prostředí totiž získalo prostředky na program Zelená úsporám prodejem emisních povolenek, které si koupilo právě Japonsko. Součástí dohody je i klauzule o vrácení nevyužitých prostředků.

V blízké době by měly začít přijímat žádosti o dotace i vybrané bankovní domy. Bude to Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB, UniCredit Bank a LBBW Bank.