Památku má od roku 2010 v nájmu francouzská společnost CCEC a její plány nejsou skromné. Zámek chce změnit v hotel s kulturním i sportovním centrem. Francouzi však stále čekají na dotace.

Podle Josefa Roty, starosty obce Klášter, které zámek od roku 1991 patří, se momentálně neděje vůbec nic. „Je to na mrtvém bodě," konstatoval. „Firma čeká na peníze, financuje pouze běžnou údržbu areálu a ochranku, která ho hlídá. Ale rekonstrukce nezačala, a kdy začne, to se neví," řekl starosta.

Společnost CCEC podle Roty čeká i na to, až budou známy cíle takzvaného programového období 2014-2020, a to, jakým způsobem bude Česká republika čerpat dotace z Evropské unie. „Takže myslím, že dříve než příští rok se nic dít nebude," míní Rota.

CCEC už v roce 2007 financovala opravy nádvorní fasády, v roce 2008 zase přispěla na ohradní a opěrné zdi.

Pokud se vše nakonec podaří, bude Zelená Hora vypadat zhruba takto: Ze zámku, který je prázdný, se stane hotel s bazénem, v hospodářských staveních Šternberského dvora bude pivovar, výstavní síň, levnější ubytovna a konírny.

Zámek do té doby zůstane veřejnosti nepřístupný. „Otevíráme jen při zvláštních příležitostech," uvedl klášterský starosta s tím, že na úřad čas od času někdo zavolá, že by si chtěl Zelenou Horu prohlédnout: „Jsou to ale jednotlivci. A s jedním člověkem na zámek nepůjdeme."

Poslední oficiální akce, při níž si mohli turisté sídlo pétépáků a naleziště podvrženého Rukopisu zelenohorského prohlédnout, se konala v červnu 2010. Zájem byl obrovský. „Teď jsou výpravy na zámek složité i kvůli obtížnému jednání s Francouzi," řekl předseda Občanského sdružení Pod Zelenou Horou Pavel Motejzík. Francouzští nájemci si totiž nechali většinu klíčů od nejatraktivnějších částí zámku. „Můžeme jen do kostela a do přízemí hlavní budovy. Nejzajímavější patra zůstávají zamčená," popsal Motejzík.

OS Pod Zelenou Horou se proto letos chystá oživit alespoň zámecký areál. „V plánu máme venkovní představení v šapitó, které by bylo také součástí projektu Plzeň 2015," dodal Motejzík.