Chloubou Plaska se může stát kostel sv. Jakuba Většího stojící v severoplzeňské Žebnici. Ještě před šesti lety byla tato památka v neutěšeném stavu, v roce 2003 se však do jejích oprav pustilo žebnické občanské sdružení a kostel zachránilo.

„V současnosti je stavba zvenku opravena, dokončena je obnova fasády včetně střešního pláště, opraveny jsou dveře, okna a veškeré kamenné prvky. Vyrobit jsme nechali také repliky soch svatého Petra a Pavla na kostelní věži. Stavbu jsme také nechali odvodnit,“ konstatoval za Občanské sdružení Jakub Větší jeho předseda Josef Urban.

Všechny tyto práce stály do letošního roku 4,5 milionu korun. „Podílelo se na nich ministerstvo kultury, Plzeňský kraj, města Plasy a Kralovice, naše sdružení i obyčejní lidé,“ jmenoval Urban.

Sv. Jakub v Žebnici, tak zní i název projektu, který má záchranu a obnovu kostela dokončit a zpřístupnit ho veřejnosti. „Tento projekt je spolufinancován ze zdrojů strukturálních fondů Evropské unie v rámci regionálního operačního programu Revitalizace památek a využití kulturního dědictví v rozvoji cestovního ruchu a týká se zejména interiéru památky. Zahrnovat bude například restaurování původní výmalby z roku 1785, restaurování fresek i původní gotické sakristie, kovářské a řezbářské práce… Plánujeme také zhotovit přesné kopie původních olejomaleb z první poloviny 13. století. Jejich originály jsou uloženy v Západočeském muzeu v Plzni a v Národním muzeu v Praze, které je vystavuje jen společně s korunovačními klenoty,“ pokračoval Urban.

Práce, které začaly letos v dubnu, mají být ukončeny na podzim příštího roku a stát budou téměř 4,3 milionu korun. Jejich výsledkem má být kostel přístupný všem, navíc lákající také turisty – Žebnicí prochází řada turistických cest a cyklotras.

V letošním roce se také na třicetimetrové věži kostela objeví nový kříž spolu s takzvanou cibulí, v níž budou uloženy například dokumenty o opravách stavby.

OS Jakub Větší vzniklo v roce 2003, v době, kdy byl na nezbytné kroky vedoucí k záchraně kostela nejvyšší čas. Jako první se jeho členům podařilo obnovit varhany, které už skoro nehrály. Od té doby se v Žebnici konají pravidelně koncerty. Členové sdružení pracují zdarma. „Jde o dobrou věc a o udržení této dominantní památky pro příští generace. Největší naší starostí je získávání financí na opravy a jejich využití. Tato jedinečná památka by měla být prezentována v dobrém stavu,“ dodal Urban.