Od září bude v západočeské metropoli jezdit víc než polovina autobusů jinak. Některé linky přibudou, jiné se zruší, další čísla pojedou jinudy a Plzní budou jezdit i nové trolejbusy a čekají nás i nové jízdní řády. Změny jsou součástí druhé etapy optimalizace spojů. Mimoplzeňským ale o nich chybí informace.

„Říkala mi to kamarádka, která bydlí v Plzni a o změnách četla v radničních listech. Já plzeňskou MHD používám taky, ale nevím, kde se dozvědět, jak co pojede. Na internetových stránkách PMDP jsem nic nenašla,“ říká například Gabriela Hlaváčová z Přeštic.

„Na našich webových stránkách se informace o změnách objeví v průběhu příštího týdne. Zatím jsme je tam nemohli uveřejnit, protože teprve dnes byla druhá etapa optimalizace spojů oficiálně schválená představenstvem,“ uvedl včera generální ředitel PMDP Michal Kraus.

Už teď ale mohou lidé plánované změny najít na serveru města Plzně po rozkliknutí odkazů život v Plzni a doprava. Podle plánu druhé etapy optimalizace od září přibudou tři nové trolejbusové linky. Má to být desítka, která spojí autobusové nádraží (CAN) a Čechurov. Některé její vozy budou zajíždět i do Skvrňan a Černic. Další novinkou je sedmnáctka, která má jezdit z Doubravky na Novou Hospodu, a osmnáctka od CAN na Borská pole. Čtrnáctku dopravní podniky prodlouží k Hlavnímu nádraží ČD a patnáctka pojede místo k CAN z centra na Borská pole, případně až na Novou Hospodu. Ostatním trolejbusovým linkám trasy zůstávají.

Ještě větší změny čekají autobusové spoje. Čísla 39 a 49 PMDP ruší. Objevit se má pět zcela nových. Z Vinic k fakultní nemocnici na Lochotíně a zpět pojede 25. Autobus 27 má mít trasu od Mrakodrapu přes Kotíkovskou ulici na Košutku. Z Doubravky pojede nově autobus (linka č. 29) přes Slovany na Bory a pomůže s dopravou u nového Kauflandu. Má to být posila třicítky, která ale nepojede kolem Tyršova mostu, ale Sukovou ulicí. Třicítka tak bude mít delší intervaly mezi jednotlivými vozy. Nová bude i šestapadesátka z Vinic přes CAN a Křimice do Města Touškov a číslo 73 z Bor do zastávky U Přehrady.

Změny trasy čekají osm současných linek (viz. níže). Stejnou cestu budou mít jen autobusy číslo 23, 24, 30, 31, 32, 34, 40, 51, 52, 53, 54, 55, 71, 72 a noční spoje. Obcí mimo Plzeň, kam MHD zajíždí, se tak změny příliš nedotknou a zachována by měla být i většina intervalů, ve kterých tam vozy jezdí.

Změny současných autobusových linek

20 – Nepojede z Křimic, ale jen z Roudné na Bílou Horu, některé vozy do Zruče.
21 – Končit má místo Nové Hospody na Borech nebo Borských polích.
22 – Místo z Borských polí vyjíždí od VIII. škodovácké brány.
26 – Nepojede od VIII. brány, ale z Bor přes Valchu do Lhoty.
28 – Nevyjede z Malesic, ale do Bukovce zamíří od CAN.
33 – Nepojede do Křimic, ale z Košutky jen k muzeu.
35 – Prodloužená linka do Křimic pojede přes Radčice a Malesice až od nádraží ČD.
41 – Bude jezdit z Vinic k CAN, některé vozy zajedou až do Křimic.