U každé z nich bylo možné stále vidět hlouček lidí. Někteří se kašen dotýkali, jiní si je natáčeli mobilními telefony nebo se před nimi nechali vyfotografovat.

A to často i v případě, že z jejich podoby nebyli zrovna dvakrát nadšeni. „Nelíbí se mi, že jsou na náměstí, ale zajímavé jsou. A všichni jsou na ně zvědaví,“ říká dívka, která pózovala u jedné z nohou Velblouda.

Jako první se chystalo taneční vystoupení u Anděla. Těsně před půl devátou večer, kdy mělo vše vypuknout, se před speciálně postaveným pódiem tísnily stovky lidí. Občas se z davu ozývaly výkřiky jako: „Nevíte, co má být ta kašna nahoře?“ „Nevím. Asi orlice.“ Nebo „No fuj. To jsou nějaké trubky.“

Začátek obstaraly tradiční proslovy, které se setkaly s potleskem. Přitom kvůli nepříznivým ohlasům veřejnosti se očekávaly spíše nesouhlasné projevy. Kladné reakce sklidilo i vystoupení autora návrhů všech tří kašen Ondřeje Císlera. Negativní emoce se objevily pouze ve chvíli, kdy moderátor akce pronesl: „Mám dobrou zprávu pro odpůrce kašen. Pan náměstek mi teď řekl, že na zimu budou zakryté.“ Jako odpověď zazněl bouřlivý potlesk doprovázený například slovy: „Už aby to bylo!“ Zavrhovatelé chrličů se ale radovali předčasně. Ze strany spíkra se jednalo pouze o vtip. Vodní díla zůstanou odkryta po celý rok, což včera Deníku potvrdil technický náměstek primátora Petr Rund.

Průvodce po jednotlivých kašnách lidem dělali kejklíři na chůdách. Na každé ze zastávek je čekalo taneční vystoupení.

„Bylo to působivé. Takhle nasvícené to vypadá pěkně. Myslím si, že je dobře, že tu kašny vznikly,“ říká Plzeňan Martin Nový.