I když byla letos na Plzeňsku úroda obilí nejlepší za posledních šest let, šly ceny pšenice nahoru, neboť ve zbytku Evropy se této plodině příliš nedařilo. Zemědělci zdražili nákupní cenu obilí a právě ta se teď na cenách pečiva a mlékárenských výrobků odráží.

„Vloni jsme kupovali mouku za 5500 korun za tunu, a letos ji kupujeme za 8500 korun, což je více jak padesátiprocentní nárůst,“ vysvětlil Miroslav Roub, jednatel plaské pekárny. „To se samozřejmě musí projevit i na cenách výrobků. Zdražení plánujeme k 1. listopadu. Zákazník zaplatí za chleba zhruba 25 až 30 korun, za rohlík přibližně 2,10 až 2,50 koruny.

Podobně hovoří také spolumajitel Dobřanských pekáren Daniel Fonhauser. „Mouka se zdražila, energie rostou, a to se bohužel zákonitě musí odrazit i v cenách za pečivo. Málo platné s tím se nedá nic dělat,“ konstatoval s tím, že kilogramový chléb podraží zhruba o pět korun. Zdražení se nevyhne ani výrobkům mléka.

Michal Radoš, ředitel kralovické mlékárny, to podobně jako Roub vysvětluje nárůstem cen vstupů do výroby. „Zvýšení ceny syrového mléka jako hlavní položky je dáno také jeho vysokou nákladovostí a nutností pro zemědělce vyrábět beze ztrát,“ uvedl Radoš. Zároveň však poukazuje na to, že v Evropě vzrostla cena mléka oproti loňskému roku až o 40 procent.

„Čeští zákazníci se však takovéhoto dramatického růstu obávat nemusejí. Můj odhad je, že se ceny zvednou zhruba o deset až patnáct procent,“ podotkl.