„Svůj význam zdravotnický holding má, ale v trošku menším rozsahu, než tomu bylo dosud," prohlásila v pondělí krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD). Půl roku po nástupu do funkce plánuje snížit počet lidí v této příspěvkové organizaci. Ta vznikla, aby ulehčila krajským nemocnicím a záchrance například s administrativou a snížila objem finančních prostředků, jež kraj každoročně nemocnicím posílá.

Dnes je v holdingu 10,4 úvazku (pracuje tu 13 lidí), do budoucna se číslo sníží o dva až tři. Už nyní dal podle Stárkové sám od sebe výpověď právník holdingu Patrik Lambor a s jeho nahrazením se do budoucna nepočítá. Naopak, další lidi ještě odejdou. „Některé činnosti pak bude pro holding zajišťovat Klatovská nemocnice. To je případ třeba odborníka na IT, který dnes pracuje pro nemocnici, ale má i část úvazku pro holding," vysvětluje Stárková. Do budoucna by měl tento člověk i práci pro holding vykonávat v době, kdy pracuje pro nemocnici.

Snížením úvazků si není příliš jistý předchůdce nové radní, současný šéf Fakultní nemocnice v Plzni Václav Šimánek (ČSSD). „Úspora musí být dopředu dopočítaná a jsem zvědavý, kdy se tahle čísla dozvíme. Zatím je to jen výstřel do tmy," je přesvědčen Šimánek. Upozornil, že po vzniku holdingu sem přešli lidé z Krajského úřadu či nemocnic a v konečném důsledku došlo k ´zeštíhlení´ ansámblu lidí, kteří se pro hejtmanství zdravotnictvím zabývají.

Zdravotnický holding v těchto dnech změnil vedení, od 1. dubna ho vede už čtvrtý člověk – bývalý šéf Mulačovy nemocnice v Plzni Jiří Zeithaml. Dnes už bývalý ředitel Vlastimil Bureš sice odešel na vlastní žádost, Milena Stárková se ale netají tím, že jí jeho odchod přišel vhod. „Nechtěla jsem, aby pokračoval ve funkci," řekla v pondělí Deníku v souvislosti s tím, že i dnes, po pěti letech fungování, si ředitelé některé zakázky zadávají sami. „Dochází dokonce k porušování směrnice o zadávání veřejných zakázek," dodala krajská radní.

Zdravotnický holding založilo v roce 2010 sociálnědemokratické vedení kraje, opozice tento krok kritizovala. Vedení tehdy argumentovalo tím, že se nemocnice vykřešou z červených čísel. To se nestalo, kraj i letos nemocnice dotuje dvěma sty miliony korun. Provoz holdingu stojí ročně cca 10 milionů korun.