Sbor dobrovolných hasičů Ždírec funguje od roku 1942 a v současnosti má 52 mužů a devět žen. „Zúčastňujeme se soutěží v okrsku a umisťujeme se na předních místech. Ženy jsou také úspěšné, i když fungují teprve krátce,“ říká starosta SDH Ždírec Stanislav Ungr. Kromě toho pořádají ždírečtí hasiči každý únor bál, když je pořeba, doplňují místním obyvatelům studny a napouštějí bazény, sbírají šrot a přiloží ruku k dílu, když je pro obec něco potřeba udělat.

Činnost hasičů ze Ždírce je ale asi nejpatrnější při zásazích. Kromě účasti na různých cvičeních vyjíždějí tak dvakrát či třikrát do roka naostro k ohni. Díky tomu, že jsou dobře technicky vybavení, zasahují i mimo vlastní obec. Velmi zásadní byla jejich pomoc v roce 2002 při povodni, která zasáhla tři trvale obydlené domy, ale hlavně chatovou oblast. „Chaty tehdy plavaly po loukách,“ vzpomíná Ungr. Aby se ždírečtí hasiči vůbec k poškozeným stavbám dostali, museli odstraňovat i stromy, které napadaly na přístupovou cestu. Když voda opadla, následovalo dlouhé odčerpávání a odklízení bahna a vody, která zůstala ve sklepích, studních a podobně.

Přestože jsou ždírečtí hasiči spokojeni se svojí technickou výbavou, něco by přece jen potřebovali. Novou zbrojnici. Ta současná je z bývalé parní pily a hasičká V3S a Tatra 148 tu musí parkovat za sebou. A když je potřeba vyjet s tím zadním, musí se nejprve popojet s předním. A také by bylo potřeba opravit požární nádrže. Je to ovšem otázka peněz, kterých asi jako v každé jiné obecní pokladně není nazbyt. „Zajímavé je, že dotace EU jsou na kdejaké jezírko, ale na hasičskou nádrž ne,“ dodává starosta Ždírce Vlastimil Vrátník s tím, že náklady na opravu nádrží odhaduje na milion korun. Naštěstí má Ždírec dobrou síť hydrantů, kterou hasiči pravidelně kontrolují. A vodu čerpají i z nádrže, která sloužila pile.