Na rozdíl od pražské Univerzity Karlovy, jež se nedávno kriticky vyjádřila ke konání soutěží krásy ve spojení s akademickým prostředím, není vedení ZČU tolik radikální. Vadí mu hlavně to, že organizátoři soutěže použili jméno plzeňské univerzity bez jejího vědomí a souhlasu.

„Nechceme primárně zakazovat nějakou konkrétní akci, ale chceme, aby s námi organizátoři předem projednali, že něco takového ve spojení s naším jménem plánují. To se v tomto případě nestalo," říká mluvčí ZČU Kamila Kvapilová a dodává, že název akce ale vyvolává dojem, že ji univerzita buď přímo organizuje, nebo jí poskytla svoji záštitu.

Situaci by měla pomoci vysvětlit schůzka s pořadatelkou soutěže, která proběhne koncem týdne. „Chceme jednat o podmínkách používání našeho jména a probrat nápravné kroky," říká Kvapilová. O tom, že univerzita nemá se soutěží nic společného, ZČU informovala na svých oficiálních facebookových stránkách. Podle Kvapilové tak chtěla upozornit hlavně studentky, které se do soutěže přihlásily.

Sami organizátoři své pochybení přiznávají. „V budoucnu máme v plánu více komunikovat s univerzitami. Koncept soutěže zůstane stejný," říká ředitelka soutěže Tereza Melišová. Celorepublikovou soutěž Miss Studentka loni ČeSU organizovala poprvé. Letos koncept rozšířila o lokální kola na jednotlivých vysokých školách.

V plzeňském kole, které už zná od soboty svoji vítězku, se utkalo 21 soutěžících. O pořadí soutěžících rozhodlo hlasování na internetu. „Příští rok bychom ale rádi jako na jiných univerzitách uspořádali kolo fyzické," říká Melišková. Zda se tak stane pod hlavičkou ZČU, rozhodne i plánované setkání. Sama rektorka ZČU Ilona Mauritzová k soutěžím krásy výhrady nemá. „Na vysokoškolské úrovni je samozřejmě lepší, když se soutěží v oblastech více zaměřených na vzdělávání, ale rozumím tomu, že studenti tráví svůj volný čas i jinak než pouze studiem," říká Mauritzová s tím, že ráda podpoří aktivity studentů, jež vedou k jejich spolupráci a získání dalších praktických zkušeností.

„Plzeňské kolo už sice proběhlo, ale celá soutěž ještě uzavřena není. Byli bychom rádi, aby soutěžící ještě dodatečně získala oficiální podporu univerzity," říká za plzeňské studenty Jiří Kohout.

ČeSU sdružuje studenty z celé republiky. Se Západočeskou univerzitou oficiálně nespolupracuje.