Na Ústavu jazykové přípravy se od 8. do 26. července odehraje 34. ročník Mezinárodní letní jazykové školy. V nabídce jsou kurzy portugalštiny, němčiny, angličtiny, italštiny, francouzštiny, ruštiny, španělštiny, arabštiny, perštiny a také češtiny pro cizince, a to jak obecného, tak profesně zaměřeného jazyka, ve všech jazykových úrovních.

Letní škola je určena pro zájemce různého věku – pro žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol i pro širokou veřejnost.

Nový vizuál FDULS na ZČU v Plzni.
Sutnarka slaví dvacet let, k výročí si nadělila novou podobu průčelí fakulty

Tři červencové týdny budou na Sutnarce patřit uměleckým kurzům už poosmnácté. ArtCamp každoročně absolvuje více než 400 příznivců umění starších 15 let.

V nabídce bude více než 40 kurzů, patří k nim třeba design šperku a nábytku, fotografie i virtuální realita. „Letos slaví ArtCamp, stejně jako Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, 20 let od svého založení. Naše letní umělecká škola je v České republice unikátní, jak rozsahem nabízeného počtu kurzů, tak širokým profilem. Během tří týdnů se v naší škole setkávají desítky renomovaných tuzemských i zahraničních lektorů s pestrou skladbou kurzistů, kterým předávají své know-how a rozvíjejí jejich vlastní kreativní potenciál. ArtCamp je radost z tvorby, individuálního růstu i setkávání se se stimulujícím prostředím," říká děkan Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Vojtěch Aubrecht.

Nový král Majáles v Plzni Mr. Dandos.
Králem plzeňského Majálesu se stal Mr. Dandos. Zahrály mu kapely Kryštof i Jelen

Zcela jinému oboru se bude od 8. do 12. července věnovat škola s názvem Homo Economicus. Fakulta ekonomická jejím prostřednictvím zve zájemce z řad žáků základních a středních škol. Po úspěchu předchozích ročníků proběhne letní škola opět paralelně, v prostorách fakulty v plzeňském kampusu na Borech a současně v Karlovarském kraji na pobočce v Chebu.

V rámci týdenního programu na zájemce čeká soubor přednášek na téma Ekonomické dobrodružství: Od nováčků až k expertům. Účastníci se naučí kriticky zhodnotit předkládané informace, rozpoznat dezinformace a zamyslet se nad tím, jak je jejich rozhodování v ekonomických otázkách každodenního života ovlivňováno manipulativním chováním druhých stran.

Závěr srpna bude na univerzitě patřit žákům pátých až devátých tříd základních škol a primy až kvarty na víceletých gymnáziích, kteří mají zájem o elektrotechniku. Od 26. do 30. srpna se uskuteční JuniorFEL. „Během týdne se účastníci seznámí srozumitelnou a hravou formou se základními poznatky a zajímavostmi v oborech elektrotechnika a elektronika. Prohlédnou si také laboratoře s unikátním vybavením, zhotoví si vlastní výrobky a některé si možná budou moci i odnést domů. Asi nejzajímavější ale bude, že si vyzkouší, jak vypadá studium na vysoké škole,“ říká Jaroslav Fiřt z organizačního týmu.

Na 22. až 26. července je naplánována Letní škola informatiky. Půjde o novinku, kterou připraví Fakulta aplikovaných věd. Akce je určena pro středoškoláky se zájmem o techniku, programování a zajímavé projekty. Letní škola bude mít dvě paralelní větve: Větev zaměřená na umělou inteligenci provede účastníky světem strojového učení a umělé inteligence, od základů přes teoretické koncepty až po praktické aplikace, jako jsou pokročilí chatovací asistenti typu ChatGPT. Nedílnou součásti bude práce na projektech, ve kterých se účastníci naučí, jak efektivně využívat umělou inteligenci k řešení praktických úloh.

Větev počítačové grafiky svým účastníkům nabídne možnost se ve svém projektu seznámit s modelováním 3D objektů, jejich zasazením do 3D prostředí, texturováním a osvětlením, přičemž nakonec si vyzkoušejí i nasazení svého projektu v prostředí virtuální reality.