„Celkem bylo podáno 995 žádostí o dotaci za 113,041 milionů korun. Zbývá tedy rozdělit více než 48,8 milionu korun," potvrdila Deníku mluvčí Krajského úřadu Alena Marešová.

Žádosti o příspěvek na výměnu neekologického kotle na tuhá paliva za modernější ekologickou variantu přijímá hejtmanství od 20. ledna. Již první den zažili úředníci obrovský nápor, žádosti se počítaly na stovky. Hned poté ale prvotní obrovský zájem opadl a situace se uklidnila. „Příjem žádostí probíhá průběžně a bez potíží," dodala Marešová.

O dotaci může zažádat každý, kdo v Plzeňském kraji vlastní nemovitost s kotlem na pevná paliva. Z příspěvku je možné pořídit kotel na pevná paliva, plynový kondenzační kotel či tepelné čerpadlo.

Výše podpory se pohybuje od 70 do 80 procent uznatelných nákladů, v některých obcích (např. Domažlice, Plzeň, Horní Bříza, Líně, či Dobřany) je příspěvek automaticky navýšen ještě o pět procent. „Lidé tedy mohou získat až 127,5 tisíce korun," upřesňuje krajský radní pro životní prostředí Václav Štekl.

Kotlíkovým dotacím se věnuje také seriál Deníku, který vychází každé pondělí.