„Je to pravda, jeden ze tří gepardů se udusil potravou, zřejmě příliš hltal,“ uvedl mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba a dodal, že zoo o dokoupení dalšího zvířete nyní neuvažuje.

„První fází měl být chov tří, nyní už pouze dvou gepardů. Výhledově chceme pořídit i samičku a pokusit se o rozmnožení,“ vysvětluje mluvčí. Všichni tři roční samci pocházejí z jednoho chovu. „I proto, že šlo o bráchy, nechceme teď žádného nového,“ doplnil Martin Vobruba.

Během dvou let vyrostly v zoo tři návštěvnicky přístupné pavilony, stáj velbloudů, pavilonky pro pandy, ptáky a prasata. Celkové náklady na čtrnáct nových objektů se vyšplhaly na 151 milionů korun, největší částí přispěla Evropká unie.

Kromě gepardů se v zoo poprvé zabydlela velká zvířata jako žirafa Rotschildova, nosorožec indický, hrošík liberijský, prase savanové nebo gazela perská. Plzeňská zoo je šestá zahrada v Evropě, která se pustila do chovu gepardů.

Gepard dokáže krátkodobě vyvinout rychlost až 120 km/h a je nejrychlejším savcem na světě. Patří mezi kočkovité šelmy, ale svou stavbou těla připomíná spíše šelmy psovité. Jeho původním domovem jsou africké savany.