Z pěti na deset Kč zdražují veřejná WC v centru Plzně. Třetí městský obvod tím reaguje na zavedení desetikorunového poplatku za použití nových toalet v parkovacím domě Rychtářka, který schválili městští radní. Ti na Rychtářce odhlasovali poplatek 10 Kč bez ohledu na to, jak vysoké jsou ceny v okolí. „Poplatky by měly být jednotné, takže se přizpůsobujeme,“ vysvětlil zdražení starosta trojky Radislav Neubauer (ČSSD).

Na tom by nebylo nic tak výjimečného, nebýt toho, že toalety na Rychtářce se samostatným vchodem už sice mají taxu, fakticky se ale ani nezačaly budovat.

ZÁCHODY NESTOJÍ, MAJÍ JEN POPLATEK

Přitom už od ledna 2018 měly začít sloužit turistům přijíždějícím autobusy. Jenže ti si budou muset zatím vystačit s kabinami venku.

„Samostatné WC? Není a zatím vůbec nevíme, kdy bude,“ reagoval před pár dny pracovník Rychtářky na dotaz, kdy se turistům otevřou kabiny uvnitř. Bylo to ve chvíli, kdy u Rychtářky zaparkoval kolem poledne autobus s polskou značkou a vystoupilo několik lidí. Dovnitř na WC nemohli. Tamní toalety totiž smí používat jen parkující řidiči a ostatním mají sloužit WC se zvláštním vchodem a mincovníkem u vchodu.

„Potřeba toalet na parkovišti zájezdových autobusů v Pallově ulcii je do současné doby řešena mobilními buňkami WC, což je pro účastníky zájezdů navštěvujících Plzeň nedůstojné řešení,“ uvedl náměstek primátora Petr Náchlík (KDU-ČSL) s tím, že na vybudování toalet rada uvolňuje čtvrt milionu korun.

Nehoda osobního auta u Tisové na Tachovsku
Noc na Nový rok: Popálení od flambování, napadení kladivem i pálkou

300KORUNOVÉ SPLÁCHNUTÍ

Veřejné záchodky jsou výrazně prodělečné, třetí městský obvod do jejich provozu investuje více než milion korun ročně. „Do údržby, na topení, sanace, vodu, papír, obsluhu,“ vypočítává Neubauer s tím, že jedno spláchnutí v některých málo frekventovaných záchodcích (např. v zadních Skvrňanech) vyjde asi na 300 Kč. Proto úřad raději podporuje slevami pro předzahrádky restauratéry, kteří otevřeli WC veřejnosti.

WC U HURVÍNKA

Tři veřejná WC v centru města obvod pronajímá: U Pekla, kde má vzniknout zázemí pro bezdomovce, toalety u Mlýnské strouhy, jejichž součástí je kavárna, a také WC s bistrem na náměstí Republiky. Domeček si od obvodu pronajal se svou nadací Plzeň sobě podnikatel a místopředseda regionální ODS Roman Jurečko, který tu s podnikáním kdysi začínal. „Vracím se sem. U bistra nechám vytvořit u sochařky Ley Vivot sochu Hurvínka,“ potvrdil Jurečko.