Do čela města usedne po čtyřech letech opět Martin Baxa. Rada města Plzně zůstává devítičlenná, sestavena je ze zástupců koaličních stran (ANO, ODS, TOP 09 a ČSSD).

Baxa ve své úvodní řeči nejprve ocenil práci městské rady za uplynulé čtyři roky. „Nejprve bych rád poděkoval za to, jak veliký kus práce se na městě za uplynulé čtyři roky udělal. Zejména děkuji Martinu Zrzaveckému, který vedl město s houževnatostí a dobrou vůlí městu pomoci,“uvedl Baxa, který Plzeň vedl už v letech 2010 až 2014. Dodal, že obsah přísloví „nevstoupíš dvakrát do jedné řeky“ se mu snad pro následující čtyři roky vyhne.

Nově zvolený primátor dále popsal východiska, podle kterých se chce v následujícím volebním období řídit. „Město Plzeň je jak se tak říká „sui generis“, je to samostatná značka, kterou lidé znají i za hranicemi města, tedy značka světového významu. Jsem hrdý na obrovský potenciál tohoto města, který máme povinnost dále rozvíjet,“ řekl Baxa.

Tomáš Plekanec.
O Plekance máme zájem, potvrdil Straka

NA DVOU ŽIDLÍCH?

Zvolení Baxy provázelo několik otázek. Ty směřovaly hlavně od Pirátů, kteří neměli jasno v tom, proč chce být zároveň poslancem Parlamentu ČR a primátorem Plzně a tlačili ho k jasnému stanovisku. „Co se stane, když dojde k něčemu takovému, jako teď ve sněmovně? Chtěli bychom, aby Baxa složil svůj poslanecký mandát, aby se mohl plně věnovat primátorskému postu,“ptal se Tomáš Pastirčák z Pirátské strany.

„Která funkce je pro Vás důležitější? Kolega Pastirčák to řekl dobře – může nastat krize ve sněmovně, může nastat krize na městě – jaká by pro vás měla větší význam?“ doplnil svého kolegu Pirát Pavel Šrámek.

Podle Baxy však kumulace funkcí nebude mít negativní dopad na vykonávání primátorského postu. „Funkci primátora se chci věnovat s maximálním nasazením. Až po čase vyhodnotím, zda je únosné vykonávat obě funkce současně,“ zopakoval nový primátor to, co již dříve avizoval.

Ze 46 přítomných hlasovalo pro Baxu 34 zastupitelů. „S hlubokým pohnutím děkuji za podporu. Budu primátorem nejen těch, kteří mě volili, ale všech občanů Plzně. Chtěl bych také za všechno, co pro mě kdy udělali moji rodiče, velmi poděkovat,“ dodal nový primátor k rodičům sedícím v sále.

Na snímku manažer pro turismus a tradice Plzeňského Prazdroje Rudolf Šlehofer (vlevo) a emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka (vpravo).
OBRAZEM: Poselství generacím je ukryto v bráně Plzeňského Prazdroje