„Začátkem týdne budeme mít vyjádření všech obvodů písemně. A protože se rozhodly diametrálně odlišně, bude pro právníky oříšek sesypat jejich názory do jedné vyhlášky,“ tvrdí radní pro bezpečnost Robert Houdek (ODS). Dokument poté musí projít komisemi, než ho na stůl dostanou zastupitelé. „To bude v dubnu nebo v květnu,“ dodal Houdek.

Tři ze čtyř velkých obvodů se rozhodly, že herny na svém území nechtějí, pouze třetí obvod si je nechá v okleštěné verzi. Nebudou smět být do 100 metrů od škol a veřejných budov, čímž se počet automatů v centru sníží zhruba na 40 procent. „Jestli neumíte sestavit rozpočet bez příjmů z hazardu, odstupte, my to zvládneme,“ vyzval koalici na obvodě zastupitel trojky za TOP 09 Ondřej Ženíšek.

Právě topkaři navrhovali zakázat automaty na obvodu úplně, návrh však neprošel. Zastupitel Stanislav Kopáček (ODS) označil připomínky topkařů za pouhé výkřiky. „Říkáte ´my herny nechceme, ale vy hledejte úspory´. Větší přehlídku populismu jsem nezažil,“ tvrdil Kopáček.

Stanoviska obvodů ale nejsou pro město závazná. „Budeme se snažit jim vyhovět, ale tak, abychom mohli vše sepsat do jedné vyhlášky,“ podotkl radní Houdek. Sám je přesvědčen, že by se herny zcela zakazovat neměly. Podle něj je lepší vyčlenit v každém obvodu 1-2 budovy, kde bude hazard legální. „Kontrola by byla snazší,“ míní radní.

Mapu s vyznačením heren najdete ZDE (PDF, 10MB). Na mapě jsou barevnými trojúhelníčky vyznačeny herny, kolečka a čtverečky označují školské, církevní a zdravotnická zařízena a úřady. Kružnice kolem nich značí prostor 100 metrů, v němž by už herny být nesměly.