Téměř třičtvrtěhodinová diskuze se v úterý strhla na zastupitelstvu plzeňské trojky nad rozdělováním výtěžku z hracích automatů. Opoziční zastupitelé tvrdí, že jsou účelně podporovány zejména ty projekty, v nichž se může vedení MO Plzeň 3 zviditelnit. Při jednání finančního výboru prý koalice nedala žádnému jejich návrhu šanci, a organizace poskytující sociální služby tak přišly zkrátka. Předsedkyně výboru to však odmítá.

„Bylo zřejmé, že o dotacích pro konkrétní organizace už bylo před zasedáním dávno rozhodnuto,“ prohlásil Pavel Podaný z TOP 09 s tím, že minimálně u poloviny rozdělených prostředků ´lze pochybovat o jejich veřejné prospěšnosti´. „Jsem ve finančním výboru třetí volební období a tohle jsem nezažil. Vzpomínám na doby, kdy se o dotacích diskutovalo dlouhé hodiny a důraz se dával na opravdovou veřejnou prospěšnost,“ doplňuje Jiří Trhlík (Pravá volba pro Plzeň).

Právě veřejná prospěšnost je přitom jednou z podmínek použití výtěžku z výherních hracích přístrojů. Obvod tentokrát rozděloval přibližně sedm milionů korun, což je oproti roku 2009 o pět milionů méně. „Část jde na akce, část do životního prostředí, část na úklid a zbytek se rozdělí žadatelům, jako jsou kluby seniorů, nevidomých a podobně,“ vysvětlil starosta trojky Jiří Strobach (ODS). Nejvíce leží opozičním zastupitelům v žaludku příspěvek pro balonovou show, na niž dává obvod 1,7 milionu korun. „Nemáme nic proti ní samotné, ale je zbytná. Zvlášť když neziskovkám peníze chybí,“ míní Trhlík. „Podporu získala třeba soutěž krásy, ryze kulturní akce, na níž se vedení obvodu může mediálně zviditelnit,“ podotkl Podaný.

Problém je podle něj v tom, že se ve výborech a komisích nehlasuje podle potřebnosti, ale podle stranické příslušnosti. „Jak dopadly volby, tak dopadá hlasování. Jestli se TOP 09 něco nelíbí, tak ať příště vyhraje volby,“ vzkázal opozici radní za ODS Karel Paleček.

Diecézní charita žádala padesát tisíc na poradnu pro cizince a uprchlíky. „Nedostala nic stejně jako třeba společnost Tady a teď, která pomáhá vyloučeným jednotlivcům a rodinám. A tenhle seznam je velmi dlouhý,“ upozorňuje zastupitel. Pro sdružení Tady a teď, které v minulých letech dostávalo od trojky příspěvek v řádech desetitisíců, tento škrt představuje citelný zásah do rozpočtu. „Byly to peníze na provoz, které sháníme velmi problematicky. Bohužel to není jediná dotace, kterou jsme letos nedostali,“ posteskla si ředitelka Michaela Hirtová. Doplnila, že pokud bude krácení pokračovat, budou nuceni zrušit některé programy.
Předsedkyně finančního výboru Veronika Zettlová (ODS) tvrzení, že by opozice nedostala při jednání prostor, zcela odmítá. Žádostí o dotaci podle ní letos přišlo kolem dvou set. „Snažili jsme se uspokojit co nejvíc žadatelů, ale peněz z výherních hracích přístrojů je mnohem méně než v minulých letech,“ ohrazuje se Zettlová.

Radní Paleček upozornil během jednání i na to, že je zbytečné o příspěvcích diskutovat. „Pokud se vám něco nelíbí, poukazujte na to, ale až ve chvíli, kdy se tím bude zastupitelstvo zabývat,“ vyzval opozici Paleček. Rozdělení těchto příspěvků bude totiž obvodní rada schvalovat až v květnu, výbor seznam pouze doporučuje. Zastupitelé obvodu se jím budou zabývat o měsíc později.

Kdo a kolik peněz dostane díky výtěžku z hracích automatů, zatím není jisté ani v dalších obvodech Plzně. I jinde se však rozdělovaná částka snižuje. „V roce 2007 jsme rozdělovali dva a půl milionu korun, za rok 2010 už je to jen milion,“ potvrdila Štěpánka Majerová z ÚMO 4.