Nejstarší zvolený je ze severního Plzeňska. Současnému starostovi Chříče Vladimíru Petrlíkovi je 83 let. Co ho ke kandidatuře přimělo?

„Jsem důchodce, mám čas, nedělá mi to potíže," říká. „Navíc si myslím, že vzhledem k tomu, že jsem od lidí dostal nejvíce hlasů, dělám svoji práci dobře. A zdraví mi taky slouží," dodává starosta, který je ve funkci třetí volební období. „V zastupitelstvu Chříče jsem ale od roku 1994, kdy jsem se přistěhoval z Plzně. Při dalších volbách jsem se stal místostarostou," dodává Petrlík, kterého prý práce stále baví.

Nejstarším kandidátem ale chříčský starosta nebyl. Ve Strašicích na Rokycansku a v severoplzeňských Plasích totiž kandidovali o čtyři roky starší muži.

Nejstarším členem plzeňských zastupitelstev je 76letý Jan Kotnauer z Černic. Zvolen byl coby lídr tamní kandidátky ANO 2011 a s politikou už zkušenosti má. „Byl jsem v ČSSD, ale kvůli vysokému věku jsem se jim už nehodil. Minulé volební období jsem v zastupitelstvu nebyl vůbec, teď jsem to zkusil znovu," vysvětluje. Věk pro něj není překážkou. „Stáří není věk, stáří je stav mysli," tvrdí.

Po zvolení se bude Kotnauer držet volebního programu, který upozorňuje především na dopravní problémy Černic. „Například chybějící chodník mezi zastávkami MHD Generála Lišky a K Plzenci nebo na Selskou náves přeplněnou auty," říká Kotnauer.

Nejstaršího plzeňského zastupitele dělí od nejstaršího kandidáta, respektive kandidátky 12 let. Do zastupitelstva Plzně 1 kandidovala 88letá Marie Krčálová.

Nejmladšími zastupiteli jsou dva devatenáctiletí nováčci Vojtěch Červený z Nezdřevi a Daniel Šlajs z Blovic. Co ke vstupu do politiky motivovalo je? „Politika mě zajímá dlouho a rád bych do zastupitelstva vnesl mladý pohled na Blovice," říká Daniel Šlajs. Jak se o dění ve městě zajímá, mohou posoudit třeba návštěvníci blovického facebooku, který spravuje.

O nedostatcích Blovic, na něž by rád upozornil, má jasno. „Jelikož šest let dojíždím do Plzně, vím, že problémy jsou s příměstskou dopravou, která by měla být lepší. Dobrý by byl třeba nějaký noční spoj," míní.

Nejstarší a nejmladší zvolení

Zastupitelstva obcí
• nejstarší
Chříč – Vladimír Petrlík (Nezávislí pro Chříč I.), 83 let, důchodce
• nejmladší
Nezdřev – Vojtěch Červený (Str. nez. kandidátů), 19 let, student
Blovice – Daniel Šlajs (ODS), 19 let, student

Zastupitelstva v Plzni
• nejstarší
Plzeň 8-Černice – Jan Kotnauer (ANO 2011), 76 let, soudní znalec
• nejmladší
Plzeň 3 – Karolína Nováková (ČSSD), 25 let, asistentka