Zastupitelé třetího plzeňského obvodu měli v úterý na stole rozhodnutí, pomoci jim měla architektonická studie. Po dlouhé diskuzi nakonec konečné slovo nechali na magistrátu.

„Jako nejvhodnější se nám jeví Borský park. Je hotový, ale chybí mu identita, symbolika a kulturní náplň,“ vysvětloval architekt Jiří Zábran, jeden ze zpracovatelů studie. Velké plus vidí i v souvislosti s blízkou borskou věznicí. „Také je tu možnost velkého shromáždění lidí,“ podotkl Zábran. Varianta naproti Divadlu J. K. Tyla (v Husově ulici, kde jsou dnes telefonní budky) má podle něj výhodu spojitosti osobnosti Václava Havla s divadlem.

Zastupitelé napříč politickým spektrem se poté nechali slyšet, které místo by volili oni, na Borském parku se víceméně shodli. „Park by se měl přejmenovat na Havlův Borský park nebo Borský park Václava Havla,“ navrhoval sociální demokrat Aleš Hess. Podle jeho stranického kolegy Radima Lisenka je už nyní střed města ´dost obsazen památníky´, a proto také doporučil Borský park.

Jak by měl památník přesně vypadat, ale nikdo neví. „Jednou z možností je památník demokracii s bustou Václava Havla,“ podotkl starosta trojky Jiří Strobach (ODS). Zábran však upozornil na to, že o podobě jejich studie nerozhodovala. „Může to být klidně moderní abstraktní kvádr, jaké jsou dnes ve světě běžné,“ upozornil architekt.

Opoziční TOP 09 ale snahu trojky kritizuje, podle nich by se podobná diskuze měla vést na městském zastupitelstvu, ne na obvodě. „Připadá mi to jako závod s časem, kdo dřív v Plzni něco po panu Havlovi pojmenuje, nebo komu se podaří mu něco postavit, a to není důstojné,“ podotkl topkař Ondřej Ženíšek s tím, že od smrti divadelníka, spisovatele a politika uběhly teprve dva měsíce. „Nespěchal bych,“ dodal zastupitel.

Zastupitelé nakonec svým hlasováním pouze vyjádřili ´potřebu umístit výtvarné dílo nebo památník´. A shodli se, že vypracovanou studii a materiály poskytnou plzeňskému magistrátu jako podklady a doporučí mu zabývat se předloženými variantami.

Čtyři navrhované varianty umístění

1. v blízkosti hlavního vlakového nádraží (Šumavská x Sirková)
+ velký prostor, velký pohyb osob
- urbanisticky nedořešené – bude se rekonstruovat – dlouhodobý časový horizont, nevhodné pro kulturní akce, není souvislost s osobou V. Havla

2. na Americké ulici před MÚ Nýřany nebo před protější restaurací
+ dobrý architektonický kontext, velký pohyb osob
- problematický historický kontext (´ulice politických omylů´), naproti bývalé budově KSČ, není souvislost s V. Havlem, nevhodné pro kulturní akce

3. v Husově ulici naproti Divadlu J. K. Tyla
+ dobrý architektonický kontext, velký pohyb osob, naproti divadlu – souvislost s Václavem Havlem – dramatikem
- rušné místo, spíše místo procházení, možné akce menšího rozsahu

4. v Borském parku
+ největší a zrekonstruovaný park, větší svoboda v uměleckém vyjádření a možnost propojení s EHMK 2015, velký pohyb osob, možnost setkávání, souvislost s V. Havlem – v nedaleké věznici byl v letech 1981-83 vězněn
- okrajovější část města, blízkost věznice může být chápána nepatřičně