Tam odjela na pozvání Národní agentury pro vzdělávání v provincii Bursa a zavítala do několika tamních vybraných středních škol technického zaměření.

„Cílem naší návštěvy bylo otevřít možnost úzké spolupráce mezi školami v Burse a školami elektrotechnického zaměření v Plzeňském kraji. Zaměřili jsme se proto na diskusi o možném využití výměnných studijních programů pro studenty středních škol v rámci ERASMU,“ přiblížil obsah jednání náměstek hejtmana Vladimír Kroc s tím, že tomu odpovídalo také osobnostní a odborné složení delegace. Spolu s ním se s tureckým školstvím seznámili vedoucí krajského odboru školství, mládeže a sportu Jaroslava Havlíčková a ředitelé vybraných krajských technických středních škol - Vlastimil Volák, ředitel VOŠ SPŠE a Jaroslav Černý, ředitel SOU elektrotechnického v Plzni.

Delegace byla doplněna rovněž zástupci Techmania Science center, ředitelem Jiřím Královcem, manažerkou pro zahraniční vztahy Kateřinou Chábovou a vedoucí administrace Miroslavou Chumovou. „Jsem velmi ráda, že bylo možné v rámci jiných dřívějších aktivit Techmanie navázat takto cenné zahraniční kontakty na kolegy v Turecku. Nyní se po návštěvě Bursy ještě více posílila možnost je efektivně využít a propojit s aktivitami, které mohou z dlouhodobého hlediska přinést mnoho dobrého nejen tureckým a plzeňským studentům, ale všem zapojeným institucím,“ uvedla Kateřina Chábová.

V rámci třídenního programu účastníci české strany navštívili tři střední školy technického a vědeckého zaměření a jednu výběrovou střední školu pro studium vědy a přírodovědných oborů. Šlo o školy, které se pravidelně účastní mezinárodních soutěží různého charakteru. zhlédli robotické workshopy s ukázkou úrovně jednotlivých robotů, které žáci měli na soutěžích nebo se s nimi teprve na soutěže chystají. Součástí programu byla též návštěva Gökmen Space and Aviation Training Center, které je využíváno pro kompenzační výuku všemi stupni škol v regionu.

Náměstek hejtmana Plzeňského kraje Vladimír Kroc během závěrečného setkání s generálním ředitelem provinčního ředitelství národního vzdělávání v regionu Bursa Seyit Ali Büyükem ocenil dobrou úroveň technických znalostí tureckých studentů. Rovněž potvrdil zájem Plzeňského kraje na další rozvoj spolupráce mezi školami jak při organizaci mezinárodních robotických soutěží, tak u výměnných pobytů pro pedagogy i studenty.