V loňském roce se ve Fakultní nemocnici v Plzni narodilo 3535 dětí, tedy jen o 32 méně než v roce 2009. Tehdy tam na svět totiž přišlo 3567 novorozenců. O počtu nově narozených dětí v letošním roce se názory odborníků rozcházejí. „Odhaduji, že letos se narodí o 15 až 20 dětí méně než loni a to právě kvůli zrušenému porodnému. Jinak totiž stále ještě rodí silné ročníky ze sedmdesátých let a často mají děti i starší matky, třeba už s druhým partnerem. To by napovídalo, že baby boom jen tak nepřejde. Nyní ale myslím, že finance rozhodnou,“ domnívá se primář neonatologie Mulačovy nemocnice v Plzni Jiří Liška. V roce 2010 se tam narodilo 640 dětí, o rok dříve to bylo o sedm více.

Trochu jiný názor zastává primář neonatologie Fakultní nemocnice v Plzni Jiří Dort. "Myslím, že zrušení porodného nebude hrát až tak velkou roli, možná u určité vrstvy lidí, kde ženy rodily hlavně proto, že porodné bylo," uvažuje primář.

"Peníze by se nám určitě hodily, kočárek vyjde na osm tisíc korun, postýlka třeba na pět, navíc na mateřské přijdeme o několik tisíc z mého platu, ale bez dítěte kvůli tomu rozhodně nezůstaneme," uvažuje 30letá Klára z Plzně. Páry, které plánují v pořadí další dítě, už mají výbavu většinou schovanou.

Dávka na první dítě, pro rodiny, které na ní dosáhnou, zůstává na 13 tisících, při dvojčatech a více dětech narozených najednou činí 19 500 korun. Matka a otec žijící ve společné domácnosti tedy dostanou porodné jen pokud jejich měsíční čistý příjem nepřesáhne zhruba 17 tisíc korun měsíčně. U matky samoživitelky se hranice snižuje na zhruba 10,7 tisíce měsíčně.