„Chtěli bychom kapříka tak akorát ani malého, ani velkého,“ vyslovuje Lenka přání. Velké oranžové rukavice vytahují šupináče z kádě. „Ježíš, takovou obludu snad ne,“ děsí se Plzeňanka. „Ale ten je spíš menší,“ zní uklidňující hlas a ručička na váze to vlastně potvrzuje – 3,2 kilogramu.

Pak už mistr popravčí vezme do ruky paličku a švihne s ní vzduchem. Jeden úder. Kapr se chvíli plácá na boku a poté vypustí dušičku. V igelitové tašce je připraven další kus na vánoční stůl. V sobotu před čtvrtou hodinou odpoledne je v areálu městských sádek pod Košinářem neustále rušno. Místo, které má na starosti Správa veřejného statku města Plzně (SVS), vždy před Vánoci láká kvůli solidní nabídce ryb i stromků a také slušným cenám.

První prodejní den ryb se povedl. „Z pokladny hlásí, že je už prodáno 15 metráků kaprů. To je za den rekordní počin,“ říká vodohospodář ze SVS Jaroslav Frydrýn.

Několik desítek amurů, kteří byli k dispozici, se prodalo už dopoledne. „Letos se nabízí 50 metráků kaprů, v průměru mají tak 3,5 kila. Je to jen polovina v porovnání s loňskem. Ryby jsou jen z Drahotínského rybníka,“ vysvětluje Frydrýn. Nelovilo se tentokrát v Seneckém rybníku, dalším ve správě města, ten je stále vypuštěný. Drahotínští kapři stojí 75 nebo 80 korun za kilo podle váhy.

V levé části areálu se prodávají vánoční stromky již od 6. prosince. V sobotu odpoledne jsou k mání už jen desítky borovic a smrků. Modře označené stojí 150 korun, oranžové 250 a neoznačené – nejlepší – jsou ještě o stovku dražší. „Žádné další už se nepřivezou. Celkově jich bylo tisíc kusů. Ale pořád si vyberete. Ukážu vám i ty zabalené,“ nabízí starší chlapík.

„Většinou máme borovičku, tentokrát si ale vezmeme smrček, tenhle je krásně hustý,“ rozhodne se Dana Pařízková. Na pomoc ještě přispěchají obří nůžky, které odstraní přebytečné větve a ´přebalovací´ válec – tím se strom protáhne a zabalí.

Je jasné, že prodej ryb i stromků jde do finiše. Příznivé počasí i ceny lákaly k nákupnímu výletu k jednomu z boleveckých rybníků po roce znovu stovky Plzeňanů.

Prodej u KošinářeOtevřeno denně od 10 do 17 hodin do vyprodání zásob
Příjezd od Bílé Hory nebo z Bolevce podél kempu Ostende