Ačkoliv by se to při pohledu na obsypané stromy podél silnic nemuselo zdát, letošní úroda jablek není na Plzeňsku zdaleka žádná sláva. Sadaři ji přinejlepším popisují jako slušnou.

Slušná úroda je například v sadech nebílovské Lukreny. „Odrůdy, které vloni téměř nebyly, jako třeba Melodie, se letos povedly. Teď češeme Rosanu, a ta bude také dobrá, ačkoliv jablka jsou drobnější. Naproti tomu zimní odrůdy, například Idared, budou slabší," míní Milan Novotný.

Některé stromy neplodí

To společnost Alimex odhaduje úrodu jablek v sadech v Těnovicích zhruba jako poloviční oproti loňsku. „Je to důsledek toho, že stromy špatně nakvetly, bylo chladné jaro a do konce května sucho," míní Petr Vyskočil. V Těnovicích proto mají stromy, které letos takřka nedají ani jedno jablko. Jsou to opět zimní odrůdy. „Florina, Melrose nebo Angold. Ty skoro nekvetly. Špatná situace je na deseti hektarech z pětapadesáti, které obhospodařujeme," dodává.

Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/Drahomír StulírLetní jablka i ta, která jsou zralá teď, už lidé sklízejí a zpracovávají buď sami nebo v moštárnách či pálenicích. Právě tam nejčastěji končí jablka od silnic.

Moštárna v Plzni na Roudné letos zahájila provoz 6. září a funguje vždy v úterý a neděli odpoledne. Podle Martina Vidršperka má tato ovocnářská sezona rychlejší start než ty předchozí. „Jablka letos dozrála dříve než obvykle, dříve začala padat ze stromů," řekl. Na ten hlavní nápor, kdy u roudenské moštárny běžně stávají dlouhé fronty automobilů naložených ovocem, se ale ještě čeká. Kromě jablek lidé přijíždějí také s hruškami. „Zrovna teď v úterý jsme moštovali první hrušky. Pán chtěl zvlášť jablečný a zvlášť hruškový mošt," dodává Martin Vidršperk.

Nejoblíbenější
 sady na Plzeňsku a v okolí

Nebílovy (Lukrena, a. s.)

Společnost Lukrena pěstuje na 48 ha jablka, švestky, třešně a hrušky. O tom, co se aktuálně prodává, informují i na webu lukrena.cz. Tuto neděli se v Nebílovech od 12 hodin koná už 8. ročník tradičních Slavností jablek. Jeho součástí je kromě dalšího programu i klání o nejlepší štrúdl.

Těnovice (Alimex Nezvěstice, a. s.)

Na ploše 55 ha v areálu v Těnovicích u Spáleného Poříčí pěstuje společnost Alimex jabloně letních, podzimních a zimních odrůd. Třetina plochy je osázena novými rezistentními odrůdami, dále pěstuje také rané až pozdní odrůdy švestek a pološvestek. Ovoce je skladováno v termoskladech, které jsou mimo sezonu k pronajmutí. Také tato společnost informuje o aktualitách na svém webu alimex-as.cz. Například zítra, tedy 24. září, zahajují sady letošní sobotní prodej. Začínat se bude v 8:00 a končit v 11:00 h.

Velké Dvorce (Agroova, s. r. o.)

Velké Dvorce jsou část Přimdy na Tachovsku. Podle města se mohou pochlubit takovými ovocnými sady, jaké není možné vidět nikde v širokém okolí. „S výsadbou plantáží ovocných stromů se začalo až za socialistické éry v r. 1950, ale základ k nim vytvořilo panství již před 2. světovou válkou. Využily se vhodné klimatické podmínky," píše městský
 web.

Vranov (Schwarz, s. r. o)

Společnost Sady Schwarz Vranov obhospodařuje cca 50 ha ovocných sadů u Vranova na Rokycansku. Mezi jejími zákazníky jsou školky, školy, ústavy, nemocnice a další zařízení, v posledních letech se společnost zaměřuje na maloobchod přímo v místě svého sídla. O dění v sadech informuje web sadyschwarz.antstudio.cz.