Když se začátkem prosince osmadvacetiletý útočník vrátil po pěti letech v Rusku a neúspěšném boji o NHL do hokejové Škodovky, šlo o senzaci. Příchod šikovného centra provázelo očekávání.

A realita?

Zkušený borec naskočil v extralize zatím do čtrnácti utkání a odehrál 336:01 minut. Přepočteno je to 24 minut na zápas, což Kováře řadí k nejvytíženějším hráčům v soutěži.

Ale i další čísla plzeňské třiačtyřicítky jsou výborná.

Kovář nastřílel pět gólů a na dalších deset přihrával. Hned svou obnovenou premiéru v Litvínově si ozdobil vítězným nájezdem.

„Já si hlavně vybavuju, že jsem měl všeho plné zuby. Předtím jsem nějaký čas netrénoval, což se zákonitě projevilo,“ přiznává Kovy.

Rychle jste se adaptoval a na ledě trávíte hodně času. Vyhovuje vám enormní vytížení?
Jasně. S tím, že budu při zápasech v zápřahu, jsem do Plzně šel a jsem rád, že můžu týmu pomoct. Vůbec si užívám návrat domů.

Jenže utkání běží rychle po sobě, což asi není lehké zvládnout.
Program je náročný. Hráli jsme Ligu mistrů ve Švédsku, v extralize jsme třikrát cestovali na Moravu, takže je nutné dobře regenerovat a vůbec víc odpočívat.

Je něco, čím vás extraliga po letech v zahraničí překvapila?
Ne. Je to stále kvalitní soutěž , jen možná ještě o něco vyrovnanější než dřív.

S vaším příchodem plzeňský tým ožil. Hlídají si vás soupeři nějak víc?
To neřeším. Plzeň mě vzala jako lídra, měl bych tým táhnout a o to se taky bez ohledu na soupeře snažím.

V pátek se doma utkáte s Litvínovem. Jak se dá vyhnout trablům z duelu s Chomutovem? Chytit hned začátek zápasu?
Dobře začít chceme v každém utkání. Ale týmy ze spodku tabulky bojují o vše a třeba Litvínov cítí, že ještě má ještě šanci hrát předkolo play-off. Nejde si myslet, že tyhle soupeře jednoduše převálcujeme. Musíme makat celý zápas a s podporou fanoušků urvat tři body.