Podle vedoucího odboru bezpečnosti magistrátu Aleše Průši přišla s nabídkou pražská bezpečnostní agentura poté, co jedna z komerčních televizí informovala o problémech obchodníků. „Agentura kontaktovala magistrát s tím, že by svoji nabídku chtěla prezentovat na schůzce, kterou jsme měli s obchodníky z Bezručovy ulice v dubnu. Dohodli jsme se, že se zástupci firmy mohou setkání zúčastnit a svoji nabídku přednést,“ uvedl Průša.

Podnikatele, kteří si kvůli bezpečnosti přejí zůstat v anonymitě, ale tato nabídka pobouřila. Domnívali se, že vznikla z iniciativy magistrátu. „Nabídli nám, že agentura ohlídá patnáct obchodů za 180 tisíc korun měsíčně. To znamená, že každý z nás by musel platit dvanáct tisíc za měsíc. To prostě není možné. Vydělávali bychom jen na ochranku. Jsme živnostníci a platíme daně, takže očekáváme, že pořádek zajistí policie,“ míní majitelka jednoho z obchodů, která už si do krámku pořídila zabezpečovací systém.

Podle jejích slov byla situace v ulici před zavedením zvýšeného policejního dohledu neúnosná. „Všechno směřovalo k tomu, že budeme těm zlodějům platit, aby nám dali pokoj. Něco takového už mi totiž naznačili,“ řekla. Upozorňuje ale, že problémy pokračují. „Nedávno si přímo do vchodu do mého krámku sedlo na schod několik mužů. Když seděli ve dveřích, nikdo ze zákazníků se neodvážil mezi nimi projít, takže jsem měla krám prázdný. I když jsem je požádala, odmítali odejít, zvedli se, až když jsem pohrozila, že zavolám policii,“ říká žena.

Skutečnost, že potíže v lokalitě přetrvávají potvrzuje i majitel zverimexu. „Když je tu vidět víc policistů, zloději nejsou tak drzí, jako dřív. Stává se ale, že běží kolem obchodu, rychle vezmou za kliku a kouknou dovnitř, jestli tu někdo je nebo není. Když mě vidí za pultem, utečou,“ vysvětlil muž.

Podotkl také, že v Bezručově ulici nedávno skončila provoz zavedená parfumerie. „Fungovala tu snad už dvacet let. Teď ale skončila a pokud vím, jedním z důvodů byly i přetrvávající problémy se zloději. My, co jsme ještě vydrželi, máme obavy, že až policie opatření odvolá, vrátí se vše do starých kolejí,“ říká živnostník.

Podle Průši magistrát a policie v dubnu skutečně zvažovali, že bezpečnostní opatření v lokalitě omezí. „Zvýšený dohled v jednom místě samozřejmě zatěžuje strážníky i policisty. Na schůzce s obchodníky jsme se ale dohodli, že opatření zatím zachováme a v současné době nejednáme o tom, že bychom jej omezili nebo ukončili,“ vysvětlil Průša.

Dodal, že sami živnostníci by měli k zajištění pořádku přispět a v rámci svých možností si pořídit zabezpečovací zařízení.