Zítra čeká partu kolem kapitána Horvátha rozhodující bitva o bytí v evropských pohárech na jaře – v Minsku se střetnou s Borisovem - a v sektoru hostí budou sotva dvě desítky fanoušků Plzně.

BATE Borisov prostě nemůže v atraktivitě španělskému a italskému velkoklubu konkurovat. Fanoušky odrazuje i nutnost víz, relativně velká vzdálenost, zima a pocit nebezpečí v zemi bývalého Sovětského svazu.

Plzeňan Jan Kešner, jeden ze statečných, je z přístupu části fandů zklamaný. „Každý přece věděl, že se rozhodne právě s Borisovem, to byl jasný scénář. A najednou všichni zjišťují, že nemají dovolenou nebo že nemají platný pas a podobně,“ mrzí provozovatele hospůdky Na Potravinách. Právě prošlý pas je důvodem, proč se na východ Evropy nevypraví třeba Roman Bakala. „Možná to vypadá jako výmluva, ale opravdu to byl hlavní důvod, proč jsem do Minska neletěl. Jezdil jsem po celé Evropě, jenže to bylo všechno v rámci Schengenu. Takže jsem si problém uvědomil příliš pozdě,” vysvětluje jeden z vůdců Pfans.

Zato Kešner vyráží se svými kamarády dnes ráno letadlem z Prahy, v hlavním městě Běloruska má zajištěné dva noclehy. „Celkově bude Borisov stát, včetně zajištění víza a lístku, do 10 tisíc korun,“ vypočítává. Toho, že by v zemi prezidenta Lukašenka mohlo být nebezpečno, se neobává. „Mluvili jsme o tom s Ukrajinci, kteří už tam byli. Nesmí se tam moc hulákat, zvedat ruce, aby si nemysleli, že je to demonstrace vůči režimu. Jinak by to mělo být v pohodě, je to takový policejní stát. O bezpečnost se nebojím,“ dodává.

Nikdo z příznivců Viktorie neokusí ani pověstné polské a běloruské silnice. Zájezd autobusem organizovaný Pfans byl kvůli nedostatku přihlášek zrušený.
Fanoušci se tak rozptýlí po hospodách a barech. „My nejspíš budeme v hospodě Na Schodech v Černicích,” hlásil Roman Bakala.

Ale nakonec přece jen zbývá naděje, že se příznivci plzeňské Viktorie sejdou k zápasu ve větším počtu. Na náměstí Republiky by se měl rozhodující mač z běloruské metropole promítat.

„Je sice fakt, že bude asi pěkná kosa, ale i tak vyrazím. Když už nejedeme do Běloruska, uděláme atmosféru alespoň na náměstí,” věří Plzeňan Radek Smutný.