Další dva plzeňské podniky se od 1. ledna vydaly na cestu bez tabákového kouře. Nově už si nezapálíte 
v baru Jekyll&Hyde ani v restauraci Saloon Roudná.

Majitelům plzeňského baru Jekyll&Hyde na Americké třídě došla trpělivost a rozhodli se, že nebudou čekat na celoplošný zákaz kouření. Poslanci podle nich nad zákonem pořád váhají a nikam nechvátají.

„Tím, že je klub prakticky 
v podzemí, tak se to tam špatně větrá, a to i přesto, že máme novou klimatizaci. Když si tam zapálí 50 lidí, tak se to prostě nemůže stihnout vyvětrat a je tam potom strašně zakouřeno," vysvětluje rozhodnutí spolumajitel podniku David Gross.

Jedná se o první bar v Plzni, který učinil tak odvážné rozhodnutí. „Žádnou anketu pro štamgasty jsme nedělali, sledujeme pouze reakce na své facebookové stránce – a jsou spíše pozitivní," zhodnotil Gross, který doufá, že nekuřácký podnik hosté uvítají.

Protikuřácký zákonPoslanci schválili 15. prosince protikuřácký zákon zatím v prvním čtení. Z jedenácti poslanců reprezentujících Plzeňský kraj hlasoval proti zákazu kouření pouze Vladislav Vilímec (ODS). Až projde zákon sněmovnou, musí jej ještě posvětit senátoři 
a podepsat prezident.

Ale jsou pochopitelně i tací, kteří na rozhodnutí nadávají. „S tím jsme však počítali, nemůžeme se zavděčit všem. Je nám jasné, že o některé štamgasty přijdeme. Ale na druhou stranu vím, že hodně lidí 
k nám do baru nechodí právě proto, že je tam moc zakouřeno," porovnal majitel.

Majitelé případný návrat 
k povolení kouření odmítají. „To určitě neplánujeme, jedině kdyby tam nepřišla ani noha, tak by nám asi nic jiného nezbylo," řekl majitel.

Dalším podnikem, kde si od Nového roku už nezapálíte, je Saloon Roudná. „Rozhodli jsme se tak na základě recenzí, které nám hosté píší na internetové stránky. Většině 
z nich to, že se u nás kouří, dost vadilo," vysvětlila manažerka restaurace Vendula Kaasová. Podle ní to většina hostů uvítá. „Na nekuřáckou restauraci jsme měli zatím jen jednu negativní reakci, jinak jsou všechny pozitivní," vypočítala.

Hosté Jekyllu budou tedy muset chodit na cigaretu ven. „Uvnitř se nebude kouřit vůbec nikde," potvrdil jeden 
z majitelů Jekyllu. Personálu se to podle něj moc nelíbí. „Jsou to totiž kuřáci, ale i oni budou muset chodit na cigaretu na ulici. Na druhou stranu zase doufají, že budou kouřit méně," dodal Gross.

Saloon Roudná vytvořil pro hosty kuřárnu, kterou ocení hlavně v zimě, když nebudou muset mrznout venku.