Podle odborníků hladiny rozvodněných toků klesají, další déšť by však měl přijít ve čtvrtek. „Očekáváme příchod zvlněné studené fronty a vydatnější deště se nedají vyloučit,“ uvedl Jan Sulan z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Víkendové bleskové povodně, které zasáhly hlavně Liberecký kraj, by se už ale vrátit neměly.

V to doufají i obyvatelé například z Hrádku u Rokycan, kde byl v sobotu na řece Klabavě druhý stupeň povodňové aktivity. „Až v neděli ráno jsme si mohli oddychnout, když začala hladina klesat. Teď už jde naštěstí o jev trvalý. Před chvílí jsme naměřili pouhých 57 centimetrů, což je normální stav,“ konstatoval včera starosta Hrádku Jaroslav Perlík. Také Úhlava v Tajanově u Klatov se už uklidnila. Kulminovala na třetím stupni povodňové aktivity v sobotu večer. Hladiny ostatních řek na Klatovsku stouply podstatně méně, na první stupeň se v sobotu dostala pouze Ostružná v Kolinci.
Lidé z Plzeňského kraje už začali pomáhat zaplaveným obcím na Liberecku. Sbírku na pomoc pořádá třeba Sbor dobrovolných hasičů města Nýřany a město Nýřany.

Zastupitelé centrálního obvodu Plzeň 3 rozhodli o pomoci vyplavenému Dětřichovu. Podle mluvčí obvodního úřadu Hany Josefové zastupitelé dali ze svých vlastních prostředků více než padesát tisíc korun. Nakoupili za ně lopaty, gumovky, pláštěnky, rukavice, kýble, kolečka a další potřebné věci pro zaplavenou obec.