Nechal ho vytvořit Plzeňský kraj a od minulého týdne funguje na adrese www.zapadoceskebaroko.cz.

Portál vznikl na popud krajského odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu, jenž by rád z baroka udělal vývozní artikl Plzeňského kraje. „Bude sloužit k informování laické i odborné veřejnosti o aktivitách stejnojmenného projektu, který byl zahájen v lednu letošního roku," uvedla vedoucí odboru Alena Svobodová.

Co na webu je? „Na portálu lze najít odborné informace k jednotlivým směrům baroka v našem regionu, ať už se jedná o architekturu, malířství, sochařství nebo též životní styl v zámku i podzámčí. Těšit se můžete též na recepty barokní kuchyně," popsala Svobodová.

Chybět nemohou ani pozvánky na kulturní akce, jež se v barokním prostředí budou konat. „Tyto zážitky především zprostředkuje Letní barokní festival, který navazuje na úspěšný projekt 9 týdnů baroka pořádaný v rámci akcí Plzně, Evropského hlavního města kultury 2015," doplňuje radní pro oblast kultury, památkové péče a neziskových organizací Jaroslav Šobr.

Aby mohl barokní festival letos pokračovat, vypsal kraj na začátku roku grantovou výzvu pro pořadatele akcí. Organizace má ležet především na bedrech sdružení, mikroregionů, místních akčních skupin, Plzeň 2015 je bude koordinovat.

Zároveň s portálem Plzeňský kraj zařizuje Centrum baroka, které vznikne v Muzeu a galerii severního Plzeňska v Mariánské Týnici. „Slavnostně otevřeno bude 15. června. Jde o další unikátní výstup projektu Západočeské baroko. Muzeum bude vytvářet studijní zázemí pro poznání baroka, pomáhat při jeho prezentaci a organizovat programy, které budou mít vzdělávací, osvětový a dokumentační ráz," dodala Svobodová.

Prvním odborným výstupem projektu Západočeské baroko je kniha Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Plzeňském kraji. Pokřtěna byla při spuštění webu.