„Západočeská univerzita zásadním způsobem přispívá k prosperitě a atraktivitě města Plzně a Plzeňského kraje. Třicet let univerzity proto chceme oslavit jak s našimi studenty, absolventy a partnery, tak s veřejností. Těší nás, když lidé univerzitu sledují, vědí o jejích aktivitách a především ji berou za svou, jako významnou instituci, která dělá z Plzně univerzitní město. Proto všechny zveme, aby s námi přišli třicetiny oslavit,“ řekl rektor ZČU Miroslav Holeček.

Středobodem oslav 30. výročí ZČU bude podle mluvčí ZČU Šárky Staré Den v kampusu, který se uskuteční v úterý 21. září. "Půjde o festival se vším všudy. V univerzitním areálu vyrostou hned tři scény – nejmenší z nich bude určena pro slam poetry a návštěvníci ji najdou ve vnitrobloku Fakulty strojní. Na dvou hudebních scénách, u zikkuratu vedle Sutnarky a před Fakultou elektrotechnickou, se budou střídat profesionální i studentské kapely. Hlavní scéna bude od 20 hodin patřit kapele Tata Bojs, nedávno ověnčené cenou Anděl," vyjmenovala Stará s tím, že vstup na koncert je zdarma.

Protože narozeninovým festivalem univerzita zahájí akademický rok, bude jeho součástí i akce Rok jedna, při níž se ZČU každoročně představuje studentům prvních ročníků s cílem pomoci jim zorientovat se v univerzitním prostředí. Prváci se tak mohou těšit na program plný informací, prohlídek a zábavných aktivit.

Dopravu na Borských polích v Plzni zkomplikuje během prázdnin oprava frekventované komunikace ve Folmavské ulici, která kvůli trhlinám, vysprávkám a vyjetým kolejím dostane nový asfaltový povrch.
Folmavská se uzavře, na Borských polích čeká objížďka auta i hromadnou dopravu

Součástí Dne v kampusu bude také Pivo s rektorem. "Oblíbené neformální setkání studentů s rektorem na začátku akademického roku se poprvé konalo v roce 2016 při příležitosti 25. výročí ZČU a jeho tradičním místem se stalo nádvoří pivovaru Plzeňský Prazdroj. Akce, kdy studentům pivo načepuje sám rektor Miroslav Holeček, který navíc asistoval při jeho vaření, si rok od roku získávala stále větší oblibu a v roce 2019 se jí zúčastnilo přibližně dva a půl tisíce studentů," informovala mluvčí.

Na stánku ZČU bude možné pořídit si nové propagační předměty s logem k 30 letům ZČU, jehož autorkou je studentka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Nicoleta Puiu. Univerzita představí také kolekci oblečení s hashtagem COPATUTOJE. Připojuje se tak k projektu města Plzně a značky Horsefeathers a rozšiřuje kolekci o nový design. "Část výtěžku z prodeje opět získá Onkologická a radioterapeutická klinika Fakultní nemocnice Plzeň," uzavřela Stará.